انتقاد باکو از رفتار دوگانه آمریکا با متحدانش

به گزارش سبزا، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اقدام آمریکا در تحریم یک نهاد نظامی ترکیه به بهانه خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 از روسیه را محکوم کرد.

انتقاد باکو از رفتار دوگانه آمریکا با متحدانش

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز سه شنبه تصمیم ایالات متحده در اعمال تحریم های یک جانبه علیه ترکیه به بهانه خرید سامانه های دفاع موشکی اس-400 از روسیه را محکوم و آنرا رفتار دوگانه خواند.

به نوشته خبرگزاری ترند نیوز در بیانیه وزارت خارجه جمهوری آذربایجان آمده است: جای تاسف است که ایالات متحده، به عنوان یک متحد، به پیشنهاد ترکیه برای حل این مسئله از طریق گفتگو و دیپلماسی پاسخ نداد. جمهوری آذربایجان مانند همیشه کنار ترکیه است و بر اساس قوانین بین المللی از خود کشور حمایت می کند. ما خواستار اقداماتی فوری و انجام گفتگو برای حل این مسئله که امنیت ملی ترکیه را شامل می َشود، هستیم.

وزارت خزانه داری آمریکا دوشنبه شب به وقت تهران از تحریم رئیس صنایع دفاعی ترکیه خبر داد. وزارت خزانه داری آمریکا صنایع دفاعی ترکیه و ابراهیم دمیر رئیس آن را تحریم کرده است. مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در این زمینه گفت، ترکیه به دلیل همکاری آگاهانه با شرکت تسلیحاتی روسی روسبرون اکسپورت و خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 تحت تحریم های برآمده از قانون موسوم به کاتسا قرار گرفت.

پامپئو گفت که آمریکا تعامل با بخش نظامی روسیه از سوی کشور های دیگر را تحمل نخواهد کرد.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دوشنبه شب به وقت تهران گفت از تصمیم اتحادیه اروپا و آمریکا برای اعمال تحریم علیه ترکیه ناامید شده است. وی که پس از نشست کابینه صحبت می کرد، اضافه کرد: از آمریکا که هم پیمان ما در ناتو بوده انتظار حمایت در مبارزه با گروه های تروریستی داشتیم نه آنکه به اعمال تحریم بپردازد.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه گفت: اقدامات اتخاذشده علیه ترکیه سبب نخواهد شد که از حقوقمان دفاع نکنیم. از اتحادیه اروپا انتظار داشتیم تا به عهد خود درباره عضویت کامل ترکیه در این اتحادیه که سال هاست به تاخیر افتاده عمل کند نه آنکه به اعمال تحریم بپردازد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1340

به "انتقاد باکو از رفتار دوگانه آمریکا با متحدانش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد باکو از رفتار دوگانه آمریکا با متحدانش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید