پیامدهای نظامی و مالی خروج نظامیان آمریکا از خاک آلمان

به گزارش سبزا، خبرنگاران- گروه بین الملل- شقایق لامع زاده: اظهارات اخیر ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان در مورد انتقال نیروهای نظامی این کشور به کشور دیگری غیر از آلمان پیامدهای متعدد و مختلفی را در پی داشت.

پیامدهای نظامی و مالی خروج نظامیان آمریکا از خاک آلمان

گرنل در تبادل نظر با خبرگزاری دولتی آلمان با اشاره به عدم موافقت مقامات برلین با افزایش 2 درصدی هزینه های نظامی ناتو گفت که این تصوری توهین آمیز و غیر منطقی است که مالیات دهندگان آمریکایی مجبور به پرداخت هزینه بیش از 50 هزار نیروی آمریکایی مستقر در آلمان هستند، در حالیکه آلمانی ها بودجه مازاد خود را تنها در برنامه های داخلی صرف می نمایند.

سفیر آمریکا در آلمان همچنین به نیابت از واشنگتن هشدار داد که چنانچه آلمان نتواند بودجه دفاعی خود را براساس توافق انجام شده میان اعضای ناتو به میزان 2 درصد از فراوری ناخالص ملی برساند، آمریکا ممکن است دست به انتقال و خروج نیروهای خود از آلمان بزند.

اندکی بعد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در یک پیغام توئیتری اظهار داشت که لهستان، تعهدش به ناتو مبنی بر اختصاص 2 درصد از فراوری ناخالص ملی خود به بودجه دفاعی ناتو را برآورد نموده، اما آلمان این شرایط را محقق ننموده است و به همین دلیل واشنگتن درصدد انتقال نیروهای خود از آلمان خواهد بود. این امر با استقبال مقامات لهستان روبرو شد، چرا که آنها همسویی با آمریکا را به نوعی سپر دفاعی خود در برابر مواضع تند احتمالی روسیه می دانند.

حضور نیروهای نظامی آمریکا در آلمان

استقرار نظامیان آمریکایی در خاک آلمان به سال 1945 میلادی باز می گردد. اهمیت استراتژیک آلمان از یک سو و مقابله با گسترش کمونیسم از سویی دیگر سبب شد تا آمریکاییان آلمان را به عنوان ایستگاه مهم نظامیان خود برگزیده و از آن هنگام تاکنون بیشترین شمار نظامیان را در خاک این کشور مستقر نموده اند.

افزون بر حدود 35 هزار نظامی آمریکایی که در آلمان مستقر هستند، 17 هزار آمریکایی و 12 هزار غیرنظامی آلمانی نیز در استخدام نیروهای نظامی آمریکا قرار دارند. از سوی دیگر باید به این نکته اشاره داشت که در آلمان دهها هزار موقعیت شغلی به حضور نظامیان آمریکا بستگی دارد.

بعضی از صاحبنظران بر این باور بودند که نظامیان آمریکایی پس از جنگ سرد خاک آلمان را ترک می نمایند. اما نه تنها این خروج محقق نشد، بلکه کار به جایی رسید که بالاترین شمار نظامیان آمریکایی در خاک آلمان سازماندهی و مستقر شده اند. آنالیز های آماری نشان می دهد که از سال 1950 میلادی تاکنون بالغ بر 10 میلیون نظامی آمریکایی در خاک آلمان تردد داشته اند.

شکی وجود ندارد که آمریکا در صورت از دست دادن پایگاه های خود در آلمان با خلع سلاح شدن در گستره وسیعی از نظام بین الملل فاصله چندانی نخواهد داشت و تحقق این امر که آمریکای جنگ طلب به سمت خلع سلاح شدن گام بردارد نیز تا حد زیادی دور از تصور است؛ آن هم در روزهایی که رئیس جمهوری وقت آمریکا بدنبال جلب نظر ژرمن ها برای پرداخت هزینه های بیشتر به ناتو است.

تداوم حضور یانکی ها در خاک ژرمن ها

حضور نظامیان آمریکا در خاک آلمان که بیشترین تعداد نیروهای آمریکایی مستقر در قاره اروپا بشمار می رود، به نوعی میراث جنگ سرد بوده و به زمانی باز می گردد که آلمان غربی به منزله خط دفاع ناتو، در خط مقدم مبارزه با نیروهای شوروی سابق قرار داشت.

موضوع تداوم حضور نظامیان آمریکا در آلمان طی این سالها و مخالفت گسترده مردم آلمان با خروج نظامیان آمریکا از این کشور، از دو منظر قابل آنالیز است:

1- آلمان به اِزای در اختیار گذاردن پایگاههای نظامی خود به آمریکا مبالغی از این کشور دریافت می نماید که در چرخه مالی آلمان به کار می آید.

2- آلمان امروز از جنگ خسته است. آلمانی ها پس از جنگ جهانی دوم دیگر تاب و تحمل ورود به یک جنگ دیگر را ندارند. آنها ترجیح می دهند که در سایه حضور نظامی آمریکا در خاک خود آرامش را تجربه نمایند.

پایگاه های نظامی مهم آلمان

گزارش ها و مستندات حاکی از این است که آمریکا دارای 250 پایگاه نظامی در آلمان است. این در حالی است که تعدادی از این پایگاهها به لحاظ استراتژیک و امنیتی از اهمیت بیشتری برخوردارند. پایگاه های نظامی مهم آلمان عبارتند از:

1ـ پایگاه نظامی رامشتاین: این پایگاه نظامی از قابلیت سازماندهی عملیات هوایی آمریکا در حدود 50 یا 51 کشور مستقل در سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا برخوردار است. مجروحان جنگ عراق و همچنین درگیری های افغانستان اغلب به پایگاه رامشتاین منتقل شده تا برای مداوا به بیمارستان نظامی آمریکا در لندستوهل انتقال داده شوند.

2- پایگاه نظامی آنس باخ: این پایگاه نظامی که مدیریت آن را آلمانی ها به عهده دارند، تنها در حالت آماده باش بوده و توان فعالیت در تمام درگیری ها را ندارد.

3-پایگاه نظامی کایزرسلاترن: این پایگاه نظامی که با مرز کشورهای لوکزامبورگ، بلژیک و فرانسه همجوار است، با برخورداری از حدود 50 هزار نیروی نظامی یکی از بزرگترین جوامع آمریکایی را در خارج از خاک آمریکا تشکیل می دهد.

4-ـ مرکز پزشکی-درمانی -نظامی لندستوهل: این مرکز بزرگ ترین مرکز پزشکی- نظامی آمریکا در خارج از خاک این کشور بوده که نقطه عطف آن نزدیکی به خاورمیانه است. در این مرکز نظامی علاوه بر نظامیان آمریکایی شماری از نظامیان آلمانی نیز فعالیت دارند.

5- پایگاه نظامی بوام هلدر: این پایگاه نظامی در حال حاضر بیشترین شمار نظامیان آمریکایی را در خود جای داده است.

6- پایگاه نظامی پاتریک هنری : این پایگاه نظامی در هایدلبرگ واقع شده است. اگرچه این پایگاه نظامی جزو پایگاه های استراتژیک نیست، اما همیشه برای مواجهه با وضعیتهای اضطراری در حالت آماده باش واقع شده است.

7- پایگاه نظامی بئومبرگ: این پایگاه که به لحاظ استراتژیکی در مرکز اروپا واقع شده، از جمله پایگاههایی است که همیشه در حالت آماده باش واقع شده است.

8- پایگاه نظامی گرافنور: این پایگاه نظامی که در جنوب آلمان واقع است، مرکز آموزشی ارتش هفتم آمریکا نامیده می گردد.

نکته آخر

وجود پایگاههای نظامی مهم و استراتژیک در خاک آلمان به صراحت این نکته را یادآور می گردد که این کشور اروپایی به نوعی قلب ناتو بشمار می رود. در حال حاضر تداوم حضور یا خروج نظامیان آمریکایی از آلمان به یکی از مباحث مهم در عرصه سیاست خارجی دو کشور تبدیل شده است.

اگرچه خارج شدن نیروهای آمریکایی مورد استقبال عده ای از چپ گرایان آلمانی است، اما حضور این نظامیان در خاک آلمان نشانه ای از اتکای بزرگترین اقتصاد اروپا به آمریکا در حوزه دفاعی است. پایین بودن بودجه ارتش آلمان سبب شد این کشور به شدت با کمبود ادوات و تجهیزات نظامی روبرو گردد تا جایی که در مقطعی از زمان، نیروها برای انجام تمرینات نظامی خود به جای اسلحه از دسته جارو استفاده می کردند!

در حال حاضر احزاب دولت ائتلافی نیز بر سر بودجه نظامی آلمان با یکدیگر اختلاف نظر دارند؛ در حالی که حزب دموکرات مسیحی آلمان به افزایش بودجه دفاعی تمایل دارد، حزب سوسیال دموکرات این کشور- رقیب جدی حزب دموکرات مسیحی- به شدت با این امر مخالف است.

از سوی دیگر در سال گذشته میلادی دیده بان ارتش آلمان در مجلس این کشور هشدار داد که پایین بودن بودجه نظامی به این معناست که این کشور نمی تواند به تعهداتش با ناتو عمل کند. به رغم کوشش های آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و وزرای دفاع این کشور برای برآورده ساختن انتظار ناتو، بودجه دفاعی آلمان در سال میلادی جاری تنها 1.3 درصد فراوری ناخالص این کشور را به خود اختصاص می دهد.

گرچه دولت مرکل پیش تر وعده داده بود که بودجه دفاعی را تا سال 2024 میلادی به 1.5 درصد فراوری ناخالص ملی برساند، اما اولاف شولتس وزیر اقتصاد آلمان در تخصیص بودجه سال جاری وعده مذکور را با کاستن از مقادیر افزایش یافته محقق نساخت.

در انتها ذکر این نکته لازم است که عدم مشارکت آلمان در ائتلاف دریایی پیشنهادی از سوی آمریکا در آبهای خلیج فارس را می توان از دیگر دلایل تشدید مواضع واشنگتن در مورد خروج نظامیان خود از خاک آلمان قلمداد کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 269

به "پیامدهای نظامی و مالی خروج نظامیان آمریکا از خاک آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای نظامی و مالی خروج نظامیان آمریکا از خاک آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید