محتشمی پور: واردات ماشین آلات معدنی باید تسهیل شود

به گزارش سبزا، معاون وزیر صمت گفت: دلیل افزایش سن ماشین آلات معدنی، محدودیت هایی است که برای واردات وضع شده و راهکار بهبود این وضع، کاهش موانع واردات است.

محتشمی پور: واردات ماشین آلات معدنی باید تسهیل شود

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا محتشمی پور با اعلام اینکه امروز تعداد قابل توجهی از ماشین آلات معدن را نیاز داریم که البته آمار 10 یا 12 هزار دستگاه درست نیست، اظهار کرد: نیاز حقیقی بخش معدن 2 تا سه هزار دستگاه ماشین آلات است.

وی شرح داد: تصویب مقرراتی که عمر ماشین آلات را تا 10 سال پایین آورد، به ضرر معادن و تولید کننده است.

معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صمت با بیان اینکه 67 هزار ماشین آلات برداشت و حمل در معادن فعال هستند، ادامه داد: از این تعداد 10 هزار دستگاه بالای 30 سال هستند که قابلیت کار ندارند.

وی با اعلام اینکه عمر میانگین ماشین آلات برداشت و حمل در معادن کشور 18 سال است، اظهار کرد: دلیل افزایش سن ماشین آلات معدنی، محدودیت هایی است که برای واردات وضع شده و راهکار بهبود این وضع، کاهش موانع واردات است، اما نباید از واردات با پرداخت تسهیلات حمایت کنیم.

محتشمی پور اضافه کرد: بخش زیادی از تولیدات داخل به صورت مونتاژ است و ارز از کشور برای آن خارج می شود.

معاون معادن و فرآوری مواد وزیر صمت تأکید کرد: بیشتر تولیدات داخلی در بخش ماشین آلات راه سازی است و امروز به جز چند دستگاه، تولید ماشین آلات معدنی نداریم.

وی بیان کرد: برای معادنی که بیش از چهار تا پنج دستگاه ماشین آلات نیاز دارند، به شرطی مجوز واردات می دهیم که ساخت یک دستگاه را با هپکو قرارداد ببندند و در این زمینه، دیگر ماشین سازی ها را حذف کرده ایم.

محتشمی پور گفت: تا به امروز برای ساخت بیش از 90 دستگاه ماشین آلات معدن با هپکو قرارداد بسته شده که ساخت 50 دستگاه آغاز شده است و از آخر این ماه تحویل داده می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1937

به "محتشمی پور: واردات ماشین آلات معدنی باید تسهیل شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محتشمی پور: واردات ماشین آلات معدنی باید تسهیل شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید