محققان میکروروبات های نرم با قابلیت تغییر شکل ساختند

به گزارش سبزا، اتصال دامنه های نانومغناطیسی منجر به ساخت روبات میکرومقیاسی شده که قابلیت تغییر شکل داشته و می توان پیکربندی آن را با استفاده از میدان مغناطیسی تغییر داد.

محققان میکروروبات های نرم با قابلیت تغییر شکل ساختند

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش گروه فناوری سبزا، میکروروبات نرمی ساخته شده که می توان با استفاده از میدان مغناطیسی شکل آن را به سرعت تغییر داد. این روبات که توسط محققان سوئیسی ساخته شده، قابلیت استفاده در میکروماشین های هوشمند با قابلیت برنامه ریزی را دارد و می توان از آن در محیط های پیچیده استفاده کرد.

این روبات که از مواد نرم ساخته شده می تواند در حوزه های مختلف نظیر ادوات پزشکی استفاده گردد، برای مثال می توان این روبات را برای انجام کار ویژه ای نظیر نمونه برداری، جراحی یا رهایش دارو برنامه ریزی و وارد بدن کرد.

تاکنون بیشتر روبات ها دارای شکلی صلب بوده و امکان تغییر شکل آن ها به سادگی مقدور نبود. لورا حیدرمن و بردلی نلسون از ETH زوریخ با همکاری محققانی از موسسه پاول شرر پیروز به ارائه روشی شدند که با استفاده از آن می توان میکروروبات هایی ساخت که در آن ها دامنه های منفرد نانومغناطیسی وجود دارد که به هم متصل شده اند.

این دامنه ها امکان تازدن روبات را فراهم می نمایند به طوری که می توان با توالی ویژه ای از میدان های مغناطیسی با قدرت های مختلف، روی دامنه های مغناطیسی نیرو وارد کرد و پیکربندی از پیش مشخص شده ای را روی روبات بوجود آورد.

این دامنه های نانومغناطیسی از جنس کبالت به طول 100 تا 500 نانومتر و عرض 60 تا 110 نانومتر هستند. نانومغناطیس های منفرد در جهت اعمال میدان، مغناطیسی می شوند. با چیدمان نانومغناطیس ها روی یک پنل، می توان مغناطیسی شدن پنل را به دو جهت مختلف تنظیم کرد که تشکیل حالت های صفر یا یک را بدهد.

دانشمندان این میکروماشین ها را با دو عنصر مختلف طراحی کردند، پنل های مغناطیسی صلب و فنر های نرم که به پنل مغناطیسی متصل است. آن ها با استفاده از روش لیتوگرافی پرتوالکترونی این میکروماشین ها را فراوری کردند، با این روش آن ها می توانند آرایه های مغناطیسی نانومقیاس را روی پنل ها ایجاد نمایند، پنل هایی که از جنس نیترید سیلیکون هستند.

این گروه میکروماشین چهار پنلی را ساختند که هر پنل آن با نانومغناطیس های 60 نانومتری الگودهی شده بود. این میکروماشین ها را می توان در حوزه های مختلف نظیر حسگری، زیست پزشکی یا الکترونیک استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 12 مرداد 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 634

به "محققان میکروروبات های نرم با قابلیت تغییر شکل ساختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان میکروروبات های نرم با قابلیت تغییر شکل ساختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید