محمدرضا داورزنی: بسکتبال نباید معطل کسی بماند، امیدوارم تیم ملی فوتبال قهرمان آسیا گردد، به اختلافات دامن نزنیم

به گزارش سبزا، محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان گفت: نباید به اختلافات دامن بزنیم، چون حرکت در حاشیه به تیم ملی زیان وارد می نماید.

محمدرضا داورزنی: بسکتبال نباید معطل کسی بماند، امیدوارم تیم ملی فوتبال قهرمان آسیا گردد، به اختلافات دامن نزنیم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران ، محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در مجمع سالیانه فدراسیون بسکتبال گفت: در ابتدا باید به خانواده بسکتبال به خاطر صعود تیم ملی به جام جهانی تبریک بگویم و از مهران شاهین طبع به عنوان سرمربی تیم به خاطر اینکه نترسید و از جوانان استفاده کرد، تشکر کنم. به هرحال در جریان پوست اندازی نباید انتظار نتایج خوبی را داشت، ولی باید شاهد تحولات باشیم تا انتظارات برآورده گردد.

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگری که مطرح می گردد استعدادیابی و پشتوانه سازی است. به اعتقاد من بسیاری از علاقه مندان به ورزش و استعدادهای ورزشی در شهرستان های ما دیده نمی شوند. ما توانمندی های زیادی در استان ها داریم، ولی در مکانیزم شناسایی و دیده شدن استعدادها ناقص هستیم. ما برای شناسایی استعدادها باید کل کشور را شخم بزنیم و در همه شهرستان ها به دنبال نوجوانان و جوانان مستعد بگردیم. خوشبختانه المپیاد ورزشی استعدادها نتایج خوبی داشت و نیروهای خوبی شناسایی شدند. روی این جوانان سرمایه گذاری خواهد شد تا خون تازه ای به تیم های ملی در آینده تزریق گردد.

معاون وزیر ورزش و جوانان در ادامه گفت: من پیش از این جلسه با رئیس فدراسیون و سرمربی تیم ملی بسکتبال صحبت کردم. تمرکز آنها باید روی مسائل تیم ملی باشد. به اعتقاد ما بسکتبال ایران نباید بیش از این معطل بماند و روی بازیکنانی که در المپیک 2008 حضور داشتند، سرمایه گذاری نمایند. ما از یاری تک تک این بازیکنان تشکر می کنیم، ولی باید روی نسل جدید تمرکز کنیم و توانمندی های آنها را ببینیم. نمونه چنین اقدامی را در بازی با فیلیپین در پنجره پنجم مسابقات انتخابی جام جهانی دیدیم. من به استعداد و توانایی های نسل جوان و توان مربیان داخلی ایمان دارم. بسکتبال باید همواره تیم اول قاره آسیا و حاضر در المپیک باشد.

داورزنی توضیح داد: وزارت ورزش کوشش می نماید با بسکتبال هم مانند والیبال برخورد کند. ما به طباطبایی قول حمایت و همکاری دادیم، ولی بسکتبال نیز احتیاج به کوشش مضاعف دارد. ما باید در مورد تخصیص بودجه به فدراسیون بسکتبال تجدیدنظر کنیم و همچنین رشته بسکتبال سه نفره را نیز مدنظر داشته باشیم. در مجموع باید چانه بسکتبال را برای سال های بزرگ تر برداریم.

وی گفت: ما می خواهیم بسکتبال ایران در جهان حرفی برای گفتن داشته باشد و به المپیک برسد. به همین خاطر باید با کشورهای صاحب نام جهان تماس نزدیک داشته باشیم و از تجربیات آنها استفاده کنیم، نباید خودمان را محدود به قاره آسیا کنیم. امضای تفاهم نامه، اردوی مشترک و شرکت در تورنمنت های خارجی خوب باید جزو برنامه های فدراسیون بسکتبال برای تیم ملی باشد. تیم ملی همچنین باید بازی های دوستانه و رسمی متعددی را با 10 تیم برتر جهان برگزار کند.

معاون وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: اعتقاد ما این است که ایران باید در رشته هایی مثل فوتبال، بسکتبال، هندبال و والیبال همواره در المپیک حاضر باشد. شما کشوری مثل صربستان را در نظر بگیرید که با 10 میلیون جمعیت جزو قدرت های جهان در رشته های توپ و تور است. ما در بعضی از موارد به اندازه یک کشور استعداد داریم، ولی برنامه مناسبی برای استفاده از این استعدادها وجود ندارد، به همین خاطر باید به جوان ها فرصت داد تا توانمندی های آنها را در میادین آسیایی و جهانی ببینیم. جدیت در برگزاری مسابقات رده های سنی می تواند گره گشای این مشکل باشد.

داورزنی در ادامه گفت: کشور ما این توانایی را دارد که در چهار رشته فوق حرف هایی برای گفتن در سطح جهان داشته باشد و جزو 10 تیم برتر جهان قرار بگیرد. شاید این حرف کمی ایده آل گرایانه به نظر برسد، ولی ما توانایی آن را داریم. برای رسیدن به این هدف نیز برنامه و استراتژی معین داریم. نباید دچار روزمرگی شویم و باید از حاشیه ها به دور باشیم. برای مثال رئیس فدراسیون نباید از صبح درگیر این موضوع باشد که در پاسخ به موضع گیری سایت های مختلف چه جوابی بدهد.

او در ادامه توضیح داد: برای پیشرفت در اهداف مان، هر رشته باید یک سالن اختصاصی در شهرستان های مختلف داشته باشد. شرایط برای ورزش بانوان نیز باید مهیا گردد. ما با جدیت به دنبال این قضیه هستیم که تا سال 98 مسئله ای برای سالن های اختصاصی رشته های مختلف در شهرها نداشته باشیم. وزیر و نمایندگان مجلس در کوشش هستند تا همان طور که ورزش حرفه ای برای قهرمانان ما هزینه ای ندارد، ورزش همگانی نیز برای مردم عادی ارزان یا رایگان باشد. ما معتقدیم مردم برای ورزش همگانی نباید پولی پرداخت نمایند.

معاون وزیر ورزش و جوانان همچنین راجع به اختلافی که درباره استفاده از بازنشسته ها در هیئت های استانی به وجود آمده است، گفت: براساس ماده 15 اساسنامه هرآنچه در مورد فدراسیون های ورزشی اجرا می گردد در مورد هیئت های استانی باید به اجرا درآید، ولی دیوان محاسبات کشور گفت که این قانون شامل هیئت های استانی نمی گردد، چون رؤسای هیئت ها حقوقی دریافت نمی نمایند و در واقع یاریی برای ورزش در شهرستان ها هستند. سازمان بازرسی نیز به این قضیه توجه دارد، اما چون با مصوبه مجلس روبه رو هستیم، قضیه سخت می گردد. ما در نهایت به رئیس مجلس نامه نوشتیم تا این مورد را کارشناسی کند و در مورد آن معین تکلیف گردد. به رؤسای هیئت های استان ها ابلاغ کردیم تا زمان اعلام نظر مجلس شورای اسلامی دست نگه دارند.

داورزنی در خاتمه و در جمع خبرنگاران گفت: خوشحالم که مجمع فدراسیون بعد از سال ها برگزار گردید. بسکتبال برای ما اهمیتی ویژه و احتیاج به توجهی بیشتر دارد. مردم انتظار دارند که بسکتبال همچنان قهرمان آسیا گردد و به المپیک راه پیدا کند. ما برای اینکه در المپیک های 2024 و 2028 به این آرزوی خود برسیم باید شرایط را برای پوست اندازی و حضور جوانان در تیم ملی آماده کنیم. ما از همه پیشکسوتان و بازیکنانی که در سال های قبل برای بسکتبال ایران افتخار کسب کردند، تشکر می کنیم، ولی فدراسیون نیز باید برای جایگزینی ستاره ها برنامه داشته باشد.

وی در ادامه تأکید کرد: وزارت ورزش به فدراسیون اعلام نموده است که تمام برنامه های آنها را پوشش خواهد داد و حمایت شان خواهد نمود. ما همه فعالیت های فدراسیون های ورزشی را رصد و سعی می کنیم که برنامه های آنها لنگ نماند. ما نباید اجازه دهیم که به تیم ملی لطمه وارد گردد. قسمتی از هزینه های فدراسیون بسکتبال توسط وزارت ورزش و قسمتی دیگر توسط اسپانسر تأمین شده است در همه این حالت ها نیز کوشش ما این بوده که برنامه های فدراسیون خللی نبیند.

داورزنی در مورد کسب سهمیه المپیک توسط تیم ملی المپیک گفت: کسب سهمیه المپیک برای بسکتبال ایران غیرممکن نیست. ما تک تک رشته های ورزشی را در ستاد بازی های المپیک به گروه های مختلفی تقسیم نموده ایم و همه آنها را به این ستاد دعوت خواهیم کرد و در مورد خواسته های شان صحبت می کنیم.

وی در مورد غیبت برخی ستاره های تیم ملی بسکتبال در پنجره پنجم انتخابی جام جهانی گفت: من صمد نیکخواه و حامد حدادی را از حدود 18 سال پیش می شناسم، ولی باید برای موفقیت در المپیک های بعدی به جوانان فرصت داد. حامد و صمد توانمندی های زیادی دارند، ولی همه تکیه تیم ملی نباید به روی دوش این دو بازیکن باشد. کسی آنها را از تیم ملی حذف ننموده است، ولی با توجه به حضور صمد در آمریکا و حدادی در چین امکان بازی کردن شان برای تیم ملی در پنجره پنجم انتخابی مهیا نبود. اتفاقاً خود این بازیکنان هم علاقه مند هستند که به جوان ها در تیم ملی بیشتر بها داده گردد. با تشکر از بازیکنانی که در المپیک 2008 حاضر بودند، به نظر شما تا چه زمانی نباید به جوان ها فرصت بازی کردن داد؟ همه ستاره های تیم ملی سربازان ایران هستند و هر موقع که لازم بوده به تیم ملی یاری نموده اند.

معاون وزیر ورزش و جوانان در مورد اختلاف برخی ملی پوشان با کادر فنی تیم ملی گفت: من در جریان این اختلافات هستم، ولی مشکل آنها باید در خانواده بسکتبال حل گردد و مطرح کردن آنها در رسانه ها یاریی به حل این اختلاف نخواهد نمود.

داورزنی در مورد اینکه شاید در مورد استفاده از جوانان در بازی با فیلیپین به او آمار اشتباه داده شده است، گفت: شما قبول دارید که من هم زمانی تیم بسکتبال داشتم و از این رشته آگاهم؟ بازیکنانی مثل یخچالی، و جمشیدی در تیم ملی نمایش بسیار خوبی داشتند و باید به نسل جوان توجه کرد تا توانایی های خود را ارائه دهند.

وی در مورد حامد حدادی، ارسلان کاظمی و صمد نیکخواه گفت: این بازیکنان سرمایه های تیم ملی هستند، ولی باید محیط بسکتبال را کمی آرام کرد. وزارت ورزش تمام برنامه های فدراسیون را رصد می نماید و به همین دلیل نباید بازیکنان را بهانه ای برای ایجاد اختلاف قرار داد. باید در تمام تیم های ملی همدلی ایجاد گردد.

داورزنی در خاتمه به فوتبال و جام ملت های 2019 آسیا نیز اشاره نمود و گفت: آرامش تیم ملی باید حفظ گردد تا تیم در جام ملت ها با قدرت حاضر گردد و انتظارات مردم را برآورده کند. نباید به اختلافات دامن بزنیم، چون حرکت در حاشیه به تیم ملی زیان وارد می نماید. امیدوارم تیم ملی فوتبال به فینال جام ملت ها برسد و قهرمان گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 110

به "محمدرضا داورزنی: بسکتبال نباید معطل کسی بماند، امیدوارم تیم ملی فوتبال قهرمان آسیا گردد، به اختلافات دامن نزنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمدرضا داورزنی: بسکتبال نباید معطل کسی بماند، امیدوارم تیم ملی فوتبال قهرمان آسیا گردد، به اختلافات دامن نزنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید