نرخ تورم آذرماه به 30.5 درصد رسید

به گزارش سبزا، نرخ تورم سالانه آذرماه 1399 برای خانوار کشور به 30.5 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، 1.5 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

نرخ تورم آذرماه به 30.5 درصد رسید

بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در آذرماه 1399 به عدد 44.8 درصد رسیده؛ یعنی خانوار کشور به طور میانگین 44.8 درصد بیشتر از آذر 1398 برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای آذرماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 1.6 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 1.3 واحد درصدی به 57.9 درصد و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با کاهش 3.1 واحد درصدی به 38.7 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوار شهری 44.2 درصد است که نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد کاهش نشان می دهد. هم چنین این نرخ برای خانوار روستایی 48.0 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.3 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آذر 1399 به 2.0 درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، 3.2 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 5.0 درصد و 0.5 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار شهری 1.9 درصد بوده که نسبت به ماه قبل، 2.8 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار روستایی 2.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 4.9 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوار کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه آذرماه 1399 برای خانوار کشور به 30.5 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، 1.5 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای هر دو گروه خانوار شهری و روستایی برابر 30, 5 درصد است که برای خانوار شهری 1.5 واحد درصد افزایش و برای خانوار روستایی 1.7 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیش ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه روغن ها و چربی ها (روغن مایع، روغن نباتی جامد)، گروه شیر، پنیر و تخم مرغ (شیر پاستوریزه و غیرپاستوریزه، دوغ پاستوریزه، تخم مرغ)، گروه میوه و خشکبار (نارنگی، پرتقال، انار)، گروه آشامیدنی ها (نوشابه گازدار، آب میوه، چای خارجی بسته ای) می گردد. در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه مبلمان و لوازم خانگی (انواع شوینده، بخاری گازی)، گروه هتل و رستوران (غذاهای آماده)، پوشاک و کفش بیش ترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین گروه حمل ونقل (انواع اتومبیل سواری) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذرماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 27.9 درصد برای دهک اول تا 37.2 درصد برای دهک دهم است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1342

به "نرخ تورم آذرماه به 30.5 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم آذرماه به 30.5 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید