نوآوری باعث دوبرابر شدن ارزش افزوده بنگاه های اقتصادی می شود

به گزارش سبزا، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، سورنا ستاری و سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت در نشست هم اندیشی ارتقای تولید دانش بنیان در شرکت های بزرگ در سالی که به نام تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین نامگذاری شده است حضور یافتند تا راهکارهای توسعه بازار شرکت های دانش بنیان و چگونگی رفع موانع توسعه کسب وکار این شرکت ها و دانش بنیان شدن شرکت های بزرگ و صنایع را بررسی کنند.

نوآوری باعث دوبرابر شدن ارزش افزوده بنگاه های اقتصادی می شود

ستاری در این نشست با اشاره به اینکه برخی از بخش های دولتی و شرکت های خصوصی از نوآوری استقبال نمی کنند، گفت: این مجموعه ها به دلیل پشت گرمی مالی که دارند، چندان رغبتی به استقبال از نوآوری ندارند در حالی که این کار سرمایه و ارزش اضافه کرده آنها را چندین برابر خواهد کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اضافه کرد: طی چند سال اخیر برای شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور زحمات زیادی کشیده شد و مسائل زیادی را متحمل شدیم. اما با وجود همه موانع، این هدف محقق شد. خوشبختانه همکاری ها و همدلی ها برای حمایت از توسعه شرکت های دانش بنیان و خلاق افزایش یافته است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه زیست بوم فناوری و نوآوری از دانشگاه ها آغاز شده است و تا بازار ادامه می یابد، شرح داد: در این میان سهم صنایع بزرگ زیاد نیست و باید تلاش کنیم این سهم را افزایش دهیم.

ستاری ادامه داد: صنعت با کارخانه فرق دارد و باید بپذیریم که کارخانه داری به توسعه کشور منتج نمی شود. باید خود ما از طراحی و تولید خط و استفاده از دانش فنی بومی برای ایجاد صنعت استفاده کنیم نه اینکه خط تولید را از دیگر کشورها بخریم و صرفاً تولیدکننده شویم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه صنایع برای توسعه یافتن به توان شرکت های دانش بنیان نیاز دارند گفت: هر جایی که شرکت های دانش بنیان ورود کردند مسائل کمتر شد؛ اما برخی صنایع چون کشاورزی که هنوز فناوری به خوبی در آنها رخنه نکرده با مسائل عدیده ای روبرو هستند و حجم واردات در این حوزه بالا است.

ستاری با تشبیه دولت نفتی به دولت چاق و غیرچابک، خاطرنشان کرد: دولتی که وابسته به نفت باشد، قوانین دست و پاگیر و بخش سنتی آن به سختی با با نوآوری همراه می شوند؛ اما ثابت شده است که عدم استقبال از نوآوری یعنی شکست صنایع سنتی. دانشگاهی که به نفت وابسته باشد مسائل جامعه را حل نخواهد کرد. کلید شکل گیری دانشگاه های نسل 3و 4 در کشور در گرو نوآوری ها و فروش فناوری به صنعت و تعریف رفع نیازهای صنعت در دانشگاه است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان یعنی سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش. در واقع مسائل جامعه، مردم و صنایع را محصولات دانش بنیان رفع می کنند.به همین دلیل باید زیست بوم شرکت های دانش بنیان را توسعه دهیم.

ستاری با ابراز خرسندی از ایجاد یک همدلی ملی برای توسعه شرکت های دانش بنیان، اظهار کرد: این اتفاق نتایج خوب و اثربخشی برای کشور رقم خواهد زد و شاهد بروز اتفاقات خوبی برای آینده این زیست بوم خواهیم بود. امیدواریم این همدلی ها ادامه داشته باشد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به همکاری های خوب میان معاونت علمی و وزارت صمت، گفت: همکاری دو جانبه شکل گرفته و همراهی دولت می تواند اتفاقات خوبی رقم بزند و امیدواریم به زودی شرایط برای فعالیت شرکت های دانش بنیان وخلاق بیشتر از قبل فراهم شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 2017

به "نوآوری باعث دوبرابر شدن ارزش افزوده بنگاه های اقتصادی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوآوری باعث دوبرابر شدن ارزش افزوده بنگاه های اقتصادی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید