چین خواهان عدم طرح درخواست های جدید در مذاکرات هسته ای ایران شد

به گزارش سبزا، خبرنگاران: وزیر خارجه چین از همه طرف های شرکت کننده در مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران خواست تا هیچ درخواست جدیدی را مطرح نکنند و نگرانی های مشروع طرف های شرکت کننده در مذاکرات محترم شمرده گردد.

چین خواهان عدم طرح درخواست های جدید در مذاکرات هسته ای ایران شد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، ایران، آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین توانستند 2 آوریل به چارچوب توافق اولیه بر سر برنامه هسته ای تهران دست یابند ولی هنوز بعضی مسائل لاینحل باقی مانده است.

دو طرف اکنون تا 30 ژوئن یعنی 9 تیرماه فرصت دارند تا به یک توافق جامع و نهایی دست یابند. کشورهای غربی بارها جمهوری اسلامی ایران را به کوشش برای دستیابی به سلاح های اتمی متهم نموده اند ولی تهران ضمن رد این ادعاهای واهی، تاکید نموده است که هدف اصلی از برنامه هسته ای، مصارف صلح آمیز بوده است.

وانگ ئی وزیر خارجه چین اواخر روز پنج شنبه تاکید نمود که شرایط در مذاکرات هسته ای ایران اکنون که در مراحل نهایی مذاکرات قرار داریم، پیچیده تر شده است ولی همه باید شکیبا باشند.

وی در ادامه توضیح داد: ما باید مرحله بعدی مذاکرات را بر اساس توافقنامه مینسک به پیش ببریم و همه طرف ها باید این مساله را مورد توجه قرار دهند که نباید درخواست های جدیدی مطرح گردد تا مانع از پیچیده تر شدن فرایند مذاکرات شوند.

وزیر خارجه چین گفت: نگرانی های مشروع همه طرف های شرکت کننده در مذاکرات باید مورد توجه قرار گیرد و به صورت منطقی حل و فصل گردد. دستیابی به یک توافقنامه می تواند به نفع سیستم جلوگیری از اشاعه تسلیحات باشد و همین طور به نفع صلح و ثبات منطقه است. چین به نقش سازنده خود ادامه خواهد داد.

چین و ایران روابط مالی، دیپلماتیک و تجاری نزدیکی دارند. چین بارها از ایران خواسته است تا به یک توافقنامه بر سر برنامه هسته ای خود دستی یابد. واردات نفت خام چین از ایران طی سال گذشته با 30 درصد رشد روبرو شده و به بالاترین سطح از سال 2011 میلادی رسیده است.

پ

منبع: تسنیم
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 618

به "چین خواهان عدم طرح درخواست های جدید در مذاکرات هسته ای ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین خواهان عدم طرح درخواست های جدید در مذاکرات هسته ای ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید