کاخ شناور جال محل، بنایی عجیب در زیر آب

به گزارش سبزا، یکی از زیباترین و رویایی ترین کاخ های جهان کاخ شناور جال محل است که با توجه به زیر آب بودنش بسیار زیبا است. این کاخ در نزدیکی شهر جایپور در کشور هند قرار گرفته است. با کجارو همراه باشید تا با این کاخ زیبا آشنا شوید.

کاخ شناور جال محل، بنایی عجیب در زیر آب

یکی از زیباترین و رویایی ترین کاخ های جهان کاخ شناور جال محل است

کاخ شناور جال محل در نزدیکی شهر جایپور در ایالت راجستان هند واقع شده است که مهاراجه های سابق جایپور این کاخ تابستانی را در میان دریاچه مان ساگار بنا نموده بودند. حاکم جایپور، با توجه به خاطراتی که از کودکی خود و از کاخ دریاچه اوایپور به یاد داشت از معماران جایپور خواست تا کاخی تابستانی برای او و همسرش روی دریاچه مان ساگار بسازند.

حاصل کوشش چندین ساله معماران هندی، تحقق یک رویای بهشتی بر فراز این دریاچه آرام بود. این کاخ زیبا از سنگ ها و ماسه های قرمز رنگ ساخته شده است و روی آب مکانی رویایی را در نظر مخاطبان ایجاد نموده است.

کاخ زیبای مرمرین جال محل یا قصر آب در آب های دریاچه مصنوعی شهر صورتی جایپور در ایالت راجستان در هند غوطه ور است. چیز زیادی در خصوص تاریخ این کاخ شناخته نشده است به جز این حقیقت که توسط مهاراجه مدهو سینگ در قرن هجدهم به عنوان مکانی برای مهمانی های شکار اردک ساخته شده است.

بعدها پسر مهاراجه با نام مدهوسینگ دوم با اضافه کردن یک حیاط، کاخ را عظیم تر کرد. ولی به مدت دو قرن تا نوسازی اخیر در سال 2000 متروکه شد و مورد بی توجهی نهاده شد.

کاخ ز جال محل در آب های دریاچه مصنوعی شهر صورتی جایپور در ایالت راجستان در هند غوطه ور است

کاخ شناور جال محل یک ساختمان کمیاب است، این دقیقا یک قصر نیست زیرا هیچ اتاق قابل سکونتی برای ماندن ندارد. فقط یک باغ تراس است که مهاراجه در زمان فراغت پیاده روی می نموده است. جال محل ترکیبی از سبک های متفاوت معماری مانند راجپوت و مغول است که در واقع در سراسر راجستان بسیار متداول است. معماری راجپوت عمدتا از معماری سنتی هندو الهام گرفته شده در حالی که معماری مغول به شدت تحت تاثیر معماری دوران پس از اسلام هند است.

شما مقداری از هر دو سبک را در جال محل مشاهده می کنید. راهروها و اتاق های عظیم طبقه اول با نقاشی های بسیار زیبا تزئین شده اند. در تراس قصر یک باغ با راهروی طاقی وجود دارد. در هر گوشه ای از این کاخ برج های نیم هشت ضلعی با گنبدهای ظریف وجود دارد. در مرکز تراس یک پاویلیون مستطیل شکل به سبک بنگالی با نام Chhatri وجود دارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1247

به "کاخ شناور جال محل، بنایی عجیب در زیر آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ شناور جال محل، بنایی عجیب در زیر آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید