از دام کرونای انگلیسی با افتخار جستیم، همچنان مراقبت شود

به گزارش سبزا، وزیر بهداشت ضمن تشریح چگونگی مدیریت موج چهارم کرونا در کشور و اقدامات اتخاذ شده جهت بستری و بستری موقت بیماران،در عین حال گفت: تقریبا از دام ویروس انگلیسی با افتخار جستیم؛ البته نه اینکه تمام شد، بلکه فشار حداکثری اش برداشته شد و همچنان باید مراقبت شود و موارد را تحت نظر داشته باشیم.

از دام کرونای انگلیسی با افتخار جستیم، همچنان مراقبت شود

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در شانزدهمین اجلاس مجازی روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور، گفت: در ماهی که نفس کشیدن عبادت است، همکاران من در سراسر کشور تلاش کردند تا دیگران بهتر نفس بکشند. من شرمسار یکایک شما بزرگواران هستم که یکی از سهمگین ترین طوفان های اپیدمی دنیا را که ابتلا به ویروس سرکش انگلیسی بود با مدیریت ناب خودتان به زنجیر کشیدید و توانستید از قله ای عبور کنید که برای خیلی ها کابوس بود.

وی افزود: من در اواخر سال گذشته با روسای دانشگاه ها نشستی را گذاشتم و اعلام کردم که با توجه به برآوردی که در رفتار مسئولانه دیگران می بینم و تصمیماتی که در زمینه اعمال محدودیتها دارد، اتخاذ می گردد، فکر می کنم که بار سنگینی را به گونه ای بر دوش ما می گذارند و از شما خواهش کردم که خودتان را برای یکی از سهمگین ترین طوفان های بیماری زای تاریخ سرزمین آماده کنید. علتش هم رفتار ویروس انگلیسی در سرزمین های غربی و با توجه به زیرساخت های بسیار گسترده و مهم و با اقتداری که چه در بعد اقتصاد و چه در بعد پزشکی داشتند.

وی افزود: اکنون هند را با طوفانی از گرفتاری می بینید، اما من با توجه به سفرهای متعددی که به هندوستان و پاکستان داشتم، میزان بضاعت ها و زیرساخت ها را می دانم. در کشوری مانند هند و پاکستان، با اندک تکانه ای در نظام سلامت، دچار فروپاشی می شوند، اما کشوری مانند انگلیس با قدمتی بسیار قابل توجه و منابع مالی قابل اتکاء در نظام سلامت، وقتی شما بیماران را خارج از بیمارستان و سرگردان در پارک و راهرو و تخت های فشرده در هم در بیمارستان می بینید، نشان از این دارد که این ویروس مهاجم، سرکش و غیرقابل کنترل است و بر همین اساس از شما خواستم که خودتان را برای یکی از سهمگین ترین امواج مهاجم تاریخ عفونی کشور آماده کنید و خودم هم سعی کردم در خدمت عزیزان در استان ها باشم.

وزیر بهداشت ادامه داد: علی رغم اینکه به من توصیه می شد که با توجه به گرفتاری هایی که ممکن است به وجود آید، سعی کن پایت را دورتر از صحنه آتش بگذاری، اما دلم قرار نگرفت. زیرا فکر کردم که فرماندهان، افسران ارشد و سربازان خط مقدم این جبهه اگر احساس کنند که فرمانده ارشدشان فقط در یک اتاق شیشه ای نشسته و دارد فرمان می دهد، شاید فکر کنند که در این قتلگاه تنها ماندیم و بر همین اساس سعی کردم که تا جایی که توان داشتم در خدمت عزیزان باشم و حداقل خسته نباشید و خدا قوت بگویم و منعکس کنم که وقتی یک و نیم بامداد به همدان رسیدم رییس دانشگاه و هیات رییسه تا صبح دنبال تامین اکسیژن بودند که بیماری دچار تنگی نفس نگردد یا شهرهای دیگر و.... .

نمکی ادامه داد: در این پیک چهارم که برخی نامهربانی هم کردند، ما ز یاران چشم کمک داشتیم، اما به دلیل اینکه به برخی حرف های ما اعتقاد نداشتند، در حد مقدور حتی مهربانی هم نکردند. این را هم تاریخ می نویسد هم من در دفتر خاطراتم می نویسم که هم مهربانی ها و هم نامهربانی ها را در این ایام پر ستم، به محضر مردم شریف و نسل های آینده برسانیم. به هر حال در دانشگاه های علوم پزشکی کار بزرگی کردید، اما اگر بخواهیم واکاوی کنیم که چه حاصل این توفیق در مهار این پیک سهمگین شد، علاوه بر مهارت هایی که در طول یکسال گذشته آموختیم و واکسیناسیون پرسنل ما مقداری به ریسک پذیری پرسنل آنها افزود و از اضطراب و دلواپسی گرفتاری با بیماری کاست. البته ما روزهای اول قبل از داشتن ماسک و گان که بچه هایمان در قم و گیلان حتی یک ماسک هم نداشتند، اما تن بر آتش زدند و شجاعانه ایستادند و بی انصافی است که امروز بگوییم به خاطر واکسیناسیون جرات پیدا کردند. بلکه این افراد بچه های بی سپر و بی زرهی بودند که در ایام بی پناهی و بی حفاظتی هم شجاعانه تن بر آتش زدند و پشت لباس شان نوشتند که ما گر ز سر بریده می ترسیدیم/در محفل عاشقان نمی رقصیدیم.

وزیر بهداشت گفت: در واکاوی شیوه های مبارزه با بیماری در این دوره که اگر نبود، تردید ندارم که ما هم گرفتار می شدیم، چند نکته وجود دارد و خواهشم این است که روسای دانشگاه های علوم پزشکی این را به عنوان بررسی یک مدل ملی گردآوری کنند تا بتوانیم آن را به دنیا ارائه کنیم. کشوری در دنیا نبود که ویروس انگلیسی به آن رسیده باشد و در دو هفته اول بیمارانش پشت در بیمارستان ها نمانده باشند. هیچ کشوری اعم از غنی و فقیر نبود. فرانسه و آلمان و انگلیس را ببینید که در دو سه هفته اول چه بحران عظیمی را در زمینه گرفتاری با ویروس داشتند. در عین حال ایمان دارم که خداوند لحظه به لحظه در این تنگنای غیرقابل عبور با تمام مضایق، اگر دستمان را نمی گرفت ما وامانده بودیم، اما آنچه که به تدبیر و مدیریت برمی گردد، این است که اولویت اقدامی که انجام دادیم این بود که در اوج تعطیلات ابلاغ کردیم که بیمار الکتیو بستری نکنید، زیرا قابل پیش بینی بود که تعداد تخت بیشتری می خواهیم.

وی ادامه داد: گام دوم بحث کلینیک های سرپایی است که از کادر بهداشت و پیشگیری کشور تشکر ویژه می کنم. این تجربه ذی قیمت که ما بخش پیشگیری و بهداشت مملکت را به عنوان اولین سنگر و دروازه و بهورز، مراقب سلامت و کادر بهداشتی را به عنوان اولین دروازه بانان مهار کرونا انتخاب کردیم، از خردمندانه ترین روش ها بود و البته شانس مان هم این بود که این زیرساخت را داشتیم. یکی از مسائل کشورهای دیگر این است که بر پایه بیمارستان عمل می کنند. این گام دیگری بود که توانست به ما کمک کند. در تاریخ دهم دی ماه 1399 که روزهای آرام ما بود برای روسای دانشگاه ها نوشتم و تقاضا کردم که مراکز 16 ساعته را کم نکنید. این مراکز دروازه بانان اصلی ما در این کار شدند.

نمکی ادامه داد: اقدام سومی که مدت ها روی آن اصرار داشتم، بحث درمان سرپایی با یک داروی ضد ویروس موثر بود. اصرار من این بود که این بیماری با وجود دو فاز بودنش، اگر بتوانیم در فاز اول لود ویروس را کم کنیم، منجر به کاهش گرفتاری های ریوی می شویم. این اتفاق در خوزستان با مسئولیت مستقیم خود من اداره شد و خودم شخصا دستور دادم که در خوزستان این اقدام انجام گردد و مسئولیتش را هم پذیرفتم. مطالعه خوزستان ما نشان داد که لود بیمار بیمارستانی ما به شدت کاهش یافت. اگر این اقدام انجام نمی شد، امکان نداشت که بتوانیم در دزفول، بهبان، شوشتر، اهواز، آبادان و... بیماران را مدیریت کنیم. لود بیماری که به ویژه در جنوب و غرب خوزستان شکل گرفت، فلج کننده بود و بعد هم به شرق و شمال خوزستان کشیده شد. بنابراین این تجربه گران سنگی شد تا اپیدمی را با همین مدل در جاهای دیگر مدیریت کنیم.

وزیر بهداشت افزود: این بستری موقت که در کنار بیمارستان ها طراحی شد و توانستیم با داروی ضدویروس لود ویروس را کاهش دهیم، 15 هزار تخت ما را سیو کرد. میزان بیماری که با این شیوه درمان شد، در حالی که هر یک از این ها 10 روز تخت بیمارستانی می خواستند به صورت قابل توجهی در چیدمان تخت ما تاثیر گذاشت. یعنی 150 هزار بیمار که باید 10 روز بستری می شدند، با این شیوه بستری نشدند. البته عده ای بر ما ایراد گرفتند که کجای دنیا با همراه بیمار مبتلا به کووید را به خانه می فرستند و دوباره به بیمارستان برمی گردانند. این ها را ما بلدیم، اولا این بیمار ممکن بود که در خیابان سرگردان گردد. زیرا ما کلا 140 هزار تخت بیمارستانی در کل کشو داریم و مجبوریم حداقل 30 درصد آن ها را برای بیماران غیرکووید نگه داریم در مملکتی که سیل، زلزله، تروما و... روبرو است. دوما 25 تا 30 درصد بیماری که در بخش بستری می گردد، کاندید آی سی یو است، مگر ما چقدر تخت آی سی یو داریم. نباید اجازه دهیم که این بیماران کیس آی سی یو شوند. ما کلا 8000 تخت آی سی یو داشتیم که مقداری افزودیم و به 11 هزار تخت رسیده است.

وی ادامه داد: حال فکر کنید که اگر 150 هزار بیمار جمع شوند، 45 هزار تخت آی سی یو می خواهید. از کجا می خواهید تخت آی سی یو بیاورید. بیمار کرونا بیمار عادی نیست، بلکه در بیرون از آی سی یو 25 لیتر در دقیقه و داخل آی سی یو 35 لیتر در دقیقه به اکسیژن نیاز دارد. در عین حال هر بار که بیمار می آید و داروی ضدویروس دریافت می کند، لود ویروس به شدت کاهش می یابد و قابلیت سرایتش به شدت افت می کند. در عین حال ما بین بد و فاجعه یکی را انتخاب کردیم.

وی افزود: اتفاق دیگری که افتاد این بود که به هر حال وقتی بیمار کمتری روی تخت بیمارستان خوابید، مراقبت از بیماران افزایش یافت. نسبت مستقیمی میان مورتالیتی و مراقبت از بیمار است. هرچه تعداد بستری افزایش می یابد، با محدودیت و خستگی پرسنل مراقبت کاهش یافته و مورتالیتی افزایش می یابد. آمار این را در برخی مناطق داریم که در جایی که لود بیمار بستری ناگهان دو تا سه برابر شده، مورتالیتی از پنج درصد نسبت به بستری به 20 درصد نسبت به بستری رسیده است. این مطالعات ثبت شده است.

وزیر بهداشت افزود: اتفاق دیگری که رخ داد، بحث کمیته های ترخیص بود که به شدت فعال شدند و بیمارانی که شرایط بهتری داشتند، ترخیص شدند و مراقبت در منزل شکل گرفت که توانست از لود بیمار بستری بکاهد و بیماران در منزل تحت مراقبت باشند.

نمکی همچنین گفت: ما تقریبا از دام ویروس انگلیسی با افتخار جستیم، البته نه اینکه تمام شد، بلکه فشار حداکثری اش از روی ما برداشته شد. ممکن است کلونی هایی را در گوشه و کنار داشته باشیم. برای استان هایی مانند مازندران، گیلان و... که مناطق روستایی گسترده دارند، باید مراقب باشند که دیگر خیزی برداشته نگردد، اما فکر می کنم که این پیک به گونه ای سر به نزول خواهد گذاشت. تردیدی ندارم که این اتفاق خواهد افتاد، اما به هر حال باید کاملا مراقبت کنید و موارد را تحت نظر داشته باشیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1620

به "از دام کرونای انگلیسی با افتخار جستیم، همچنان مراقبت شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دام کرونای انگلیسی با افتخار جستیم، همچنان مراقبت شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید