اسفنانی: یافتن پشت پرده گرانی های اخیر سخت نیست

به گزارش سبزا، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران وجود مسائل پشت پرده را در افزایش قیمت ها و گرانی های اخیر تایید کرد و گفت: یافتن پشت پرده ها سخت نیست و این مساله باید آنالیز گردد و یقینا قابل شناسایی است.

اسفنانی: یافتن پشت پرده گرانی های اخیر سخت نیست

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محمدعلی اسفنانی درباره اظهارات دادستان کل کشور مبنی بر وجود پشت پرده در گرانی های چند ماه اخیر و لزوم ورود دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در این زمینه افزود: اکنون به طور عمده شاهد گرانی اقلام نه گرانفروشی هستیم و به عنوان نمونه، برنج ایرانی 59 هزار تومان قیمت دارد و سوال این است که برنج داخلی که در فرایند فراوری آن هیچ مواد اولیه خارجی وجود ندارد چرا باید گران باشد.

وی ادامه داد: البته طبیعی است که وقتی برنج ایرانی 59 هزار تومان باشد، برنج هندی 28 هزار تومان قیمت دارد. پیش از این یک خانواده از قشر ضعیف، یک کیسه برنج 10 کیلویی را 10 هزار تومان می خرید و بعد طی یک اتفاق عجیب قیمت این برنج به 50 هزار تومان رسید و برای مردم تا حدی قابل قبول بود، اما اکنون یک کیسه برنج هندی 280 هزار تومان است و واقعا قابل دفاع نیست.

اسفنانی اظهارداشت: در خصوص موضوع مرغ، صددرصد نهاده های دامی به صورت دولتی توزیع می گردد و 98 درصد این نهاده ها وارداتی است و بابت واردات آن ارز 4200 تومانی تخصیص داده می گردد.

وی افزود: اکنون کمبود و گرانفروشی مرغ با این توجیه است که نهاده ها از بازار آزاد تهیه می گردد حال سوال این است که نهاده دامی که صددرصد واردات آن باید در سامانه بازارگاه ثبت گردد و مشخصات همه مرغداری ها در این سامانه ثبت و ضبط شده، چگونه است که نهاده دامی خارج از این شبکه واقع شده است بنابراین در این میان پشت پرده هایی وجود دارد.

اسفنانی ادامه داد: در این زمینه آنالیز هایی انجام دادیم و در یک مرغداری که ظرفیت فراوری صد هزار قطعه را داشت، 20 هزار مرغ فراوری می کرد و نهاده هایی که بابت 80 هزار مرغ دریافت می کرد را در بازار آزاد عرضه می کرد.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: اکنون واحد های مرغداری خرد بسیاری فعالیت می نمایند در حالی که در جهان استفاده از مگافارم ها حرف نخست را می زند به این ترتیب که مزرعه ای ایجاد می نمایند که چندین میلیون جوجه ریزی ظرفیت دارد و نهاده مورد احتیاج و خوراک دام را خود فراوری می نماید بعلاوه در این مزرعه کشتارگاه وجود دارد و سیستم قطعه بندی و بسته بندی مرغ هم همان محل انجام می گردد و در واقع، زنجیره کامل را دربرمی گیرد در حالی که در کشور ما در هر نقطه ای مرغداری های کوچک ایجاد شده و کشتارگاه ها نیز با فاصله از این مرغداری ها واقع شده است.

اسفنانی افزود: گفته می گردد که در تهران 17 کشتارگاه دارد در حالیکه این کشتارگاه ها فقط ثبت شده و اصلا هیچ نام و نشانی از آن ها نیست. این ها حکایت از این دارد که سیاست درستی برای مدیریت شبکه فراوری مرغ اتخاذ نشده است.

وی ادامه داد: یکی از ایراد ها این است که کسی که مرغداری دارد اصلا با کشتارگاه ارتباطی ندارد و واسطه هایی از مرغدار مرغ را می خرند با قیمتی که خود معین می نمایند به کشتارگاه می فروشند در حالیکه مرغداری که نهاده دولتی با ارز 4200 تومانی دریافت می نماید باید اندازه فراوری خود را تحویل دهد.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: چاره کار این است که در خصوص مرغ مگافارم ها را ایجاد نمایند ولو اینکه دولت و بخش خصوصی در این زمینه هزینه نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آذر 1400 بروزرسانی: 23 آذر 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1833

به "اسفنانی: یافتن پشت پرده گرانی های اخیر سخت نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسفنانی: یافتن پشت پرده گرانی های اخیر سخت نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید