آنالیز چشم انداز همکاری های ایران و روسیه در سازمان همکاری شانگهای

به گزارش سبزا، در ملاقات سفیر ایران با نماینده رئیس جمهور روسیه در امور سازمان همکاری شانگهای درباره دورنمای همکاری های دو کشور در این سازمان تبادل نظر شد.

آنالیز چشم انداز همکاری های ایران و روسیه در سازمان همکاری شانگهای

با ما همراه باشید و با هزینه تور به چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو با بختیار حکیم اف نماینده پوتین رئیس جمهور روسیه در امور سازمان همکاری شانگهای دیدار و گفتگو کرد.

دو طرف در این دیدار در خصوص همکاری های جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو ناظر و فعال سازمان شانگهای با اعضای این سازمان در حوزه های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، مبارزه با یکجانبه گرایی، همکاری های مالی و امنیت اطلاعات در حوزه بین المللی گفتگو و گفتگو کردند.

جلالی و نماینده پوتین در امور سازمان همکاری شانگهای در این دیدار بر وجود زمینه های مختلف برای حضور فعال تر ایران در سازمان شانگهای تاکید شد.

نماینده رئیس جمهور روسیه در امور سازمان شانگهای در این دیدار همچنین موضع روسیه در خصوص حمایت از عضویت کامل ایران در این سازمان را مورد اشاره قرار داد.

در این دیدار دورنمای همکاری های دو کشور با توجه به ریاست روسیه بر این سازمان مورد بحث و گفتگو نهاده شد.

جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای است.

سازمان همکاری شانگهای در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان با هدف برقراری موازنه در مقابل نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه ایجاد شد و پاکستان و هندوستان بعدا به آن پیوستند. عضویت این دو کشور در سازمان همکاری شانگهای در اجلاس رهبران کشورهای عضو این سازمان که در ژوئیه 2017 در آستانه پایتخت سابق قزاقستان، برگزار گردید، به تصویب رسید.

مغولستان، ایران، افغانستان و بلاروس نیز در حال حاضر اعضای ناظر این سازمان را تشکیل می دهند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 723

به "آنالیز چشم انداز همکاری های ایران و روسیه در سازمان همکاری شانگهای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز چشم انداز همکاری های ایران و روسیه در سازمان همکاری شانگهای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید