ترامپ: دستور دادم امتیازات ویژه هنگ کنگ لغو شوند

به گزارش سبزا، رئیس جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری آدینه گفت دولت او برای لغو آنچه امتیازات ویژه به هنگ کنگ خوانده شده اقدام خواهد نمود.

ترامپ: دستور دادم امتیازات ویژه هنگ کنگ لغو شوند

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل سبزا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دریک کنفرانس خبری آدینه گفت به دولتش دستور داده فرایند حذف امتیازات ویژه هنگ کنگ را شروع نمایند.

به نوشته رویترز، ترامپ این اظهارات را دریک کنفرانس خبری کاخ سفید بیان کرد و مدعی شد چین به وعده خود برای حفظ خودمختاری هنگ کنگ عمل ننموده است. او گفت اقدام چین علیه هنگ کنگ برای مردم هنگ کنگ، چین و جهان تراژدی است.

رئیس جمهور آمریکا گفت: ما برای لغو امتیازات ویژه هنگ کنگ اقدام خواهیم کرد. وی همچنین اضافه نمود واشنگتن تحریم هایی را علیه افرادی که به باور او در نفی خودمختاری هنگ کنگ نقش داشته اند، اعمال خواهد نمود.

سخنان ترامپ سه روز بعد از بیانیه مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا مطرح شده که گفت واشنگتن دیگر خودمختاری هنگ کنگ از چین را به رسمیت نمی شناسد.

در متن اطلاعیه پامپئو به کنگره آمده است: هفته گذشته، کنگره جمهوری خلق چین قصد خود را برای تحمیل یکجانبه و دلخواهانه یک قانون امنیت ملی به هنگ کنگ گفت. تصمیم فاجعه بار پکن، تازه ترین اقدام از مجموعه اقداماتی است که خودمختاری و آزادی های هنگ کنگ را به طرز اساسی تضعیف نموده و وعده های خود چین به مردم هنگ کنگ ذیل یک معاهده بین المللی تنظیم شده در سازمان ملل را -یعنی بیانیه مشترک چین-انگلیس- زیر سوال می برد.

پامپئو خاطرنشان نموده وزارت خارجه آمریکا به موجب قوانین مصوب این کشور ملزم است شرایط استقلال هنگ کنگ از چین را مورد ارزیابی قرار دهد.

او سپس ادعا نموده است: اینجانب بعد از آنالیز دقیق تحولات اتفاق افتاده طی دوره گزارش دهی امروز به اطلاع کنگره رساندم که نمی توان قوانین ایالات متحده آمریکا در قبال هنگ کنگ را به همان شکلی که قبل از جولای 1997 اعمال می شدند به کار برد. هیچ انسان عاقلی امروزه با توجه به واقعیت های میدانی نمی تواند اظهار کند که هنگ کنگ خودمختاری زیادی از چین دارد.

دولت آمریکا سال گذشته در پی اقدامی مداخله جویانه در امور داخلی چین و در راستای حمایت از معترضان هنگ کنگی، لایحه حقوق بشر و دموکراسی هنگ کنگ را به تصویب رساند.

مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی نیز در اظهاراتی مداخله جویانه، مطرح شدن لایحه ملی هنگ کنگ از سوی چین را محکوم کرد. وی روز آدینه در بیانیه ای نوشت: ایالات متحده پیشنهاد یک جانبه و خصمانه برای تحمیل لایحه امنیت ملی بر هنگ کنگ را محکوم می نماید.

سیاست یک کشور، دو سیستم یا سیاست چین واحد از سال 1979 تا به امروز موضع رسمی دولت های جمهوری خواه و دموکرات بوده است و طبق آن واشنگتن هنگ کنگ و همچنین تایوان را بخشی از سرزمین اصلی چین می داند هر چند آمریکا در عمل طی سال های اخیر با اقداماتی از قبیل فروش تسلیحات پایبندی کامل به این سیاست نشان نداده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 970

به "ترامپ: دستور دادم امتیازات ویژه هنگ کنگ لغو شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: دستور دادم امتیازات ویژه هنگ کنگ لغو شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید