سایه محو مالیات بر بازار مسکن

به گزارش سبزا، اثرگذاری طرح مالیات بر خانه های خالی با توجه به آنکه هنوز قانونی در این زمینه وجود ندارد در حد هیجان کوتاه مدت بود؛ زیرا از بهمن ماه پارسال که سامانه املاک و اسکان رونمایی شده و حتی از اواخر تابستان که اولین پیامکها به مالکان بیش از یک واحد ارسال شده هم قیمت رشد داشته و هم معاملات کاهش یافته است.

سایه محو مالیات بر بازار مسکن

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، مالیات خانه های خالی با توجه به آنکه هنوز قانون آن به تصویب نرسیده حالت اجرایی به خود نگرفته است. البته وزارت راه و شهرسازی از چند ماه قبل برای اجرایی شدن این طرح دست به کار شده و روزانه 100 تا 150 هزار پیامک به دارندگان بیش از یک واحد مسکونی ارسال نموده است.

با اینکه روز 28 مرداد 1399 سامانه املاک و اسکان که اطلاعات واحدهای مسکونی کل کشور در آن ثبت خواهد شد به مرحله اجرا رسید طرح مالیات بر خانه های خالی هنوز به تصویب نرسیده است. هرچند اواخر شهریورماه محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی از ارسال 109 هزار پیامک به مالکان خانه های خالی برای معین تکلیف این واحدها اطلاع داد. صاحبان این واحدها می بایست شرایط سکونت خانه خود را معین و در صورت اشتباه بودن پیامک، اعتراض خود را با ویرایش اطلاعات در سامانه املاک واسکان به ثبت برسانند.

با وجود آنکه 109 هزار واحد شناسایی شده تناسبی با 2.6میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه طبق آمار 1395 ندارد، به نظر می رسد همان اوایل به لحاظ روانی در بازار مسکن تاثیرگذار بود و باعث شد بعضی مالکان خانه های خالی، واحدهای خود را در قالب فروش یا اجاره به بازار عرضه نمایند.

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی گفته که پس از بحث مصمم شدن اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، عرضه مسکن 30 درصد افزایش یافته است که از آمار اتحادیه مشاوران املاک قابل مشاهده است.

با اینکه اثرگذاری کوتاه مدت و هیجانی مالیات بر خانه های خالی بر افزایش عرضه ملک در بازار را نمی توان با صراحت نفی کرد، آمار ماه های اخیر نشان دهنده فرایند کاهشی معاملات ملک بوده است. طبق گزارش بانک مرکزی معاملات مسکن شهر تهران در مردادماه 9100 فقره بوده که در شهریورماه به 8400 و در مهرماه به 8700 واحد رسیده است. قیمتها نیز به ترتیب در هر ماه 10.5، 5 و 10 درصد افزایش یافت و به میانگین 26.7 میلیون تومان در هر متر مربع رسید. به بیان دیگر قیمت مسکن در تهران طی سه ماه 25 درصد رشد کرد.

البته از حدود سه هفته قبل تحت تاثیر اتفاقات سیاسی، تمایل برای فروش مسکن افزایش و خرید کاهش یافته است؛ به طوری که بازار مسکن در تهران و شهرهای اطراف آن در حالت رکود قرار گرفته است.

به هر ترتیب با توجه به وجود 2.6 میلیون مسکن خالی در کشور که 490 هزار واحد آن در استان تهران قرار گرفته است، اجرای کامل قانون مالیات بر خانه های خالی می تواند منجر به ورود این واحدها به بازار مصرف و ایجاد تعادل نسبی در بازار مسکن گردد؛ هرچند آنالیز ها نشان می دهد عمده واحدهای خالی از نوع عظیم متراژ، لوکس و نیمه لوکس است و اقشار پایین و حتی متوسط توانایی خرید آن را ندارند.

به گزارش خبرنگاران، طرح مالیات بر خانه های خالی پس از تصویب مجلس و ارسال به شورای نگهبان با 16 ایراد روبرو شد، مجددا به شورا ارسال و هنوز به مجلس عودت داده نشده است. با این حال تا کنون 109 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه برای اخذ مالیات از طرف وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است. پس از ایرادات شورای نگهبان و بر اساس آخرین اصلاح اجرا شده توسط مجلس شورای اسلامی در ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم هر واحد مسکونی واقع در کلیه شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره (7) ماده 169 مکرر این قانون، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از 120 روز ساکن یا کاربر نداشته باشد به عنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های تبصره (11) ماده 53 این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره در سال اول معادل 6 برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل 12 برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل 18 برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1279

به "سایه محو مالیات بر بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایه محو مالیات بر بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید