فضانوردان چه مشکلاتی دارند؟

به گزارش سبزا، خبرنگاران : چند مشکل ساده فضانوردان را در این مطلب آنالیز نموده ایم.

فضانوردان چه مشکلاتی دارند؟

فضانوردان زندگی خاصی دارند. در این مطلب با مسائل فضانوردان آشنا شوید.

به گزارش خبرنگاران، احتمالا شما هم داستان معروف هزینه چند میلیون دلاری آمریکایی ها برای درست کردن وسیله نوشتاری در فضا را شنیده اید در حالی که روس ها برای حل این مشکل از مداد استفاده کردند.

به هر حال امکانات نخستین سفر فضایی که یوری گاگارین روس در آوریل سال 1961 با فضاپیمای وستوک - یک انجام داد، با امکاناتی که اکنون فضانوردان از آن بهره می برند قابل مقایسه نیست. این برطرف خطا ها یا توسعه تکنولوژیک ابزار ها در پی آنالیز های پس از انتها هر ماموریت فضایی، حاصل شده است؛ ماموریت هایی که لزوما همه آن ها موفقیت آمیز نبوده است. با این حال مسافران فضا که به لطف بلندپروازی های ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس ایکس و تسلا، تعدادشان رو به افزایش است، همچنان با چالش های حل نشده یا تازه مواجهند.در ادامه تعدادی از این چالش ها و راه حل های ارائه شده برای برطرف آن را می خوانید.

دسترسی نداشتن به لوله کش در فضا!

شرکت فضایی اسپیس ایکس در حالی هفته گذشته چهارمین گروه از فضانوردان را برای ماموریتی شش ماهه به ایستگاه بین المللی فضایی ارسال کرد که کپسول حامل فضانوردان در ماموریت قبلی با نقص هایی در سرویس بهداشتی روبه رو بود. حالا با برطرف این اشکال در کپسول کرو دراگون، مقامات این شرکت درباره نقص فنی مأموریت سه روزه ای که چند هفته پیش انجام شد، سخن گفته اند. یک مقام اسپیس ایکس به خبرنگاران گفت: لوله ای که ادرار را به داخل مخزن راهنمایی می نماید، در مأموریت اینسپریشن 4 شکست و محتویات آن به داخل فن نشت کرد. سپس فن، ادرار را به فضایی محصور زیر کف فضاپیما پاشید. به گفته گرستن مایر، چهار مسافر در طول مأموریت متوجه مشکل نشدند. او اضافه نمود: تا وقتی به زمین بازنگشتیم، واقعا متوجه مشکل نشدیم و خدمه نیز اصلا به آن پی نبردند. وقتی فضاپیما را بازگرداندیم، به کف نگاه انداختیم و آلودگی را زیر آن مشاهده کردیم.، اما حالا در طراحی تازه توالت هیچ لوله ای وجود ندارد که مانند پرواز قبلی دچار مشکل نشتی گردد.

چسب نواری نجات بخش

چند هفته پیش از پرتاب فضانوردان، شبکه نتفلیکس پخش مستندی به نام شمارش معکوس، مأموریت اینسپریشن 4 به فضا را آغاز کرد. این مجموعه چند قسمتی، نگاهی اجمالی به زندگی فضانوردان، چگونگی انتخاب و مراحل لازم به منظور آمادگی آن ها برای سفر فضایی ارائه داده است. چند روز پیش، کاربران به نکته ای جالب در سومین قسمت این مستند پی بردند و آن وجود یک رول نوار چسب درمیان مجموعه متنوع تجهیزات قرارگرفته درون کپسول کرو دراگون، بود. نوار چسب ساده ممکن است وسیله ای با فناوری پایین به نظر آید؛ اما همین ابزار معمولی پیشتر جان فضانوردان را نجات داد. واضح ترین مثال از کاربرد چسب نواری، درجریان مأموریت قمری آپولو 13 رخ داد. آن موقع، وقوع انفجار در ماژول سرویس فضاپیما موجب تخلیه اکسیژن خدمه به درون فضا شد. خدمه برای نجات خود در ماژول ماه نشین پناه گرفتند؛ اما مشکل این جا بود که این بخش از فضاپیما برای پشتیبانی از دو نفر طراحی شده بود و حضور سه نفر در آن، سطوح دی اکسید کربن را به طرز خطرناکی افزایش می داد. از این رو، فضانوردان باید روی سامانه فیلترنماینده، تصفیه نماینده دی اکسید کربن مربعی نصب می کردند و در همین جا بود که چسب نواری به کار آمد. درجریان مأموریت آپولو 17 نیز چسب نواری وسیله ای بود که برای تعمیر گلگیر شن رو قمری به کار آمد.

معضل لباس های کثیف در فضا

در این میان مسائلی وجود دارد که متخصصان درحال یافتن راه حلی برای آن هستند. فضانوردان ایستگاه فضایی هر روز برای مقابله با آثار بی وزنی بر عضله و استخوان هایشان، دو ساعت ورزش می نمایند. این مسئله باعث می گردد لباس های ورزشی به دلیل تعریق، بدبو و چسبناک شوند. به گفته للاند ملوین، فضانورد سابق ناسا، لباس های فضانوردان چنان به سرعت کثیف می شوند که مجبورند هر هفته از دو عدد تازه استفاده نمایند. مشکل این است که در فضا امکانی برای شست و شوی لباس وجود ندارد. از آغاز ماموریت های فضایی تا به امروز روال این گونه بوده است که فضانوردان لباس های زیر، لباس ورزش یا هر لباس و شلوار دیگری را آن قدر می پوشند که کثیف و بدبو شوند و دیگر قابل استفاده نباشند. سپس آن ها را داخل یک محموله گذاشته و در نزدیکی جو رها می نمایند تا بسوزند. مارک سیویک، شیمی دان و متخصص فناوری های حفاظت خانگی و ساخت پارچه در شرکت تولیدنماینده محصول تاید می گوید: اهمیت این مسئله زمانی تعیین می گردد که بدانیم یک فضانورد سالانه به 68 کیلوگرم لباس در فضا احتیاج دارد. حالا ناسا می خواهد این شرایط را با یاری شرکت پروتکتر اند گمبل (P&G)، صاحب عنوان تجاری تاید تغییر دهد. به گفته ناسا، در اواخر امسال میلادی، یک جفت شوینده و پاک نماینده لکه تاید به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال خواهد شد تا تاثیر آن ها بر لباس های کثیف و عرق آلود آزمایش گردد. سپس در ماه مه سال 2022 شماری دستمال های مرطوب نماینده و لکه بر برای آزمایش به فضانوردان تحویل داده می گردد تا تاثیر عملی آن ها تعیین گردد.

ابزار های امنیتی برای روز مبادا

اگر ازجمله علاقه مندان به سینما باشید، احتمالا در فیلم هایی نظیر افق رویداد یا سولاریس، تصویر گردشگران فضایی را دیده اید که کنترل خود را ازدست می دهند. اما معلوم شده این ایده درواقع به قدر کافی برای ناسا و اسپیس ایکس نگران نماینده بوده است. به گفته میریام کرامر، خبرنگار آکسیوم، درمیان تجهیزات فراوانی که دراختیار فضانوردان مأموریت اینسپریشن 4 نهاده شد، وسایل محدودنماینده همانند بست کمربندی و دارو بود تا اگر فردی به عامل خطر تبدیل گردد، دیگران از آن ها استفاده نمایند. به نقل از مجموعه ای از دستورالعمل های رسمی ناسا که به دست آسوشیتدپرس رسیده است، سازمان فضایی از سال 2001، برای مواجهه با این رویداد برنامه داشته است. به همین منظور، به اعضای خدمه آموزش داده می گردد تا مچ پا و دست فضانورد متخاصم را با چسب نواری ببندند و درصورت احتیاج به او آرام بخش تزریق نمایند. چنین سناریویی بسیار ترسناک به نظر می آید، اما وقوع آن بسیار بعید است. تمام فضانوردان ناسا مدت ها پیش از آن که پرتاب شوند، تحت تجزیه وتحلیل های روان شناختی سخت گیرانه قرار می گیرند.

منبع: رکنا
انتشار: 24 آذر 1400 بروزرسانی: 24 آذر 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1834

به "فضانوردان چه مشکلاتی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضانوردان چه مشکلاتی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید