همه سیگار ها به یک میزان به DNA آسیب می رسانند

به گزارش سبزا، در تجزیه و تحلیل سلول های اپیتلیال گرفته شده از دهان افراد سیگاری، سیگاری ها و افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند، دریافتند که استعمال کننده های سیگار های الکترونیکی و سیگاری های سنتی بیش از دو برابر افراد غیرسیگاری دچار آسیب DNA می شوند.

همه سیگار ها به یک میزان به DNA آسیب می رسانند

کسانی که بیشتر سیگار می کشیدند، آسیب DNA بیشتری داشتند.

سلول های اپیتلیال، دهان را پوشانده اند. آسیب DNA یک تغییر اولیه است که با افزایش خطر ابتلاء به سرطان و بیماری های التهابی مرتبط است.

احمد بصارتی نیا، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشکده پزشکی کک در لس آنجلس، گفت: برای اولین بار، ما نشان دادیم که هر چه افراد استعمال نماینده سیگار های الکترونیکی بیشتر سیگار های الکترونیکی استفاده نمایند، و هر چه مدت طولانی تر از آن استفاده نمایند، آسیب DNA بیشتری در سلول های دهان آن ها رخ می دهد.

بصارتی نیا در بیانیه خبری دانشکده گفت: الگوی مشابه در افراد سیگاری سنتی نیز وجود داشت.

در این مطالعه، محققان 72 بزرگسال سالم را که مورد مصاحبه قرار گرفتند و تحت آزمایش بیوشیمیایی قرار گرفتند، انتخاب کردند.

شرکت نمایندگان در مطالعه به سه گروه تقسیم شدند: ویپر هایی که هرگز سیگار سنتی نکشیده بودند. سیگاری هایی که هرگز سیگار الکترونیکی نکشیده بودند؛ و افرادی که سابقه استعمال هیچ یک از سیگار ها را نداشتند.

محققان بعلاوه داده هایی را در خصوص تعداد دفعات و مدت زمانی که شرکت نمایندگان سیگار سنتی یا سیگار الکترونیکی می کشیدند جمع آوری کردند.

سپس محققان نمونه ای از سلول های اپیتلیال را از دهان هر شرکت نماینده جمع آوری کردند و از نظر آسیب به ژن های خاصی که نشان دهنده حمله به ژنوم هستند، آزمایش کردند.

این آزمایش ها سطوح مشابهی از آسیب DNA را بین افراد سیگاری سنتی و الکترونیکی نشان داد: به ترتیب 2.6 برابر و 2.2 برابر نسبت به افراد غیر مصرف نماینده.

بصارتی نیا گفت: دستگاه ها و طعم هایی که بیشترین مصرف را در بین جوانان و بزرگسالان دارند، بیشترین آسیب را به DNA می رسانند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 بهمن 1401 بروزرسانی: 30 بهمن 1401 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 2153

به "همه سیگار ها به یک میزان به DNA آسیب می رسانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه سیگار ها به یک میزان به DNA آسیب می رسانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید