پژوهشگران ایران و ژاپن همکاری علمی می کنند

به گزارش سبزا، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران برای بهره گیری بیشتر پژوهشگران ایرانی از پتانسیل های علمی مراکز پژوهشی ژاپن یک بسته حمایتی تدوین کرد.

پژوهشگران ایران و ژاپن همکاری علمی می کنند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران برای بهره گیری بیشتر پژوهشگران ایرانی از پتانسیل های علمی مراکز پژوهشی ژاپن یک بسته حمایتی تدوین کرد. این فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی مشترک پژوهشگران ایران و ژاپن را در دو قالب حمایتی انجمن ترویج علم ژاپن و همکاری باز منتشر و در دستور کار قرار داده است.

انجمن ترویج علم ژاپن (JSPS) سالیانه فراخوانی منتشر می کند که طی آن پژوهشگران شهروند کشور های دارای رابطه دیپلماتیک با ژاپن می توانند با پژوهشگران ژاپن همکاری پژوهشی داشته باشند.

در این قالب، متقاضی ژاپنی عضو هیأت علمی دانشگاه ها یا مؤسسات پژوهشی ژاپن پروپوزال طرح پژوهشی خود را به JSPS و متقاضی ایرانی عضو هیأت علمی دانشگاه ها یا مؤسسات پژوهشی ایران هم پروپوزال خود را به صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور ارسال می کند.

ارسال پروپوزال در ایران صرفاً از طریق سامانه طرح های پژوهشی صندوق به آدرس rtms.insf.org میسر است. حوزه های علوم طبیعی، علوم انسانی و علوم اجتماعی در اولویت حمایت این فراخوان قرار دارند.

در این قالب صرفاً از طرح های پژوهشی مشترک حمایت شده و حمایت از کارگاه و سمینار های مشترک در دستور کار صندوق قرار ندارد. مدت زمان اجرای هر طرح حداقل 12 ماه و حداکثر 24 ماه می باشد.

مقدار حمایت صندوق از هر طرح پژوهشی در ایران 2 و نیم میلیارد ریال برای دو سال است. چنانچه پژوهشگر ایرانی پیروز شود از مشارکت دیگر نهاد های حمایت از پژوهش داخل کشور در طرح خود استفاده کنند، این مبلغ تا سقف 3 میلیارد ریال افزایش خواهد یافت. منابع حمایت برای متقاضی ژاپنی جداگانه و از طریق JSPS تأمین خواهد شد. پذیرش پروپوزال پس از انجام داوری در ایران و ژاپن و در صورت تأیید پروپوزال در هر دو کشور میسر خواهد بود.

حمایت در قالب همکاری باز

با توجه به اینکه فراخوان JSPS همه حوزه های علمی را پوشش نمی دهد، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، قالب دیگری هم تحت نام همکاری باز تدوین کرده است.

در این قالب، اگر متقاضی ایرانی قصد همکاری با پژوهشگری در کشور ژاپن را داشته و پژوهشگر ژاپنی هم، بدون نیاز به فراخوان فوق الذکر در JSPS، امکان تأمین منابع مالی لازم برای همکاری با متقاضی ایرانی را داشته باشد، صندوق پس از ارزیابی پروپوزال متقاضی ایرانی، حمایت های مالی مورد نظر متقاضی در کشور ایران را تأمین خواهد کرد.

علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاع بیشتر از جزئیات این طرح به سایت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران مراجعه کنند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است از طریق صندوق های وابسته به معاونت، همکاری پژوهشگران ایرانی و کشور های پیشرفته را افزایش دهد. این موضوع می تواند انتقال تکنولوژی به داخل کشور را تسهیل کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1657

به "پژوهشگران ایران و ژاپن همکاری علمی می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهشگران ایران و ژاپن همکاری علمی می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید