گردشگران خارجی انفرادی ساماندهی می شوند

به گزارش سبزا، معاون گردشگری از تهیه طرح ساماندهی گردشگران انفرادی در کمیسیون ارتقاء امنیت گردشگران خارجی اطلاع داد.

گردشگران خارجی انفرادی ساماندهی می شوند

پس از برجام با آرام شدن فضای سیاسی علیه ایران، حجم گردشگرانی که خارج از تور و انفرادی مسافرت می نمایند در ایران نیز افزایش یافت. آمار دقیقی از تعداد گردشگرانی که خانوادگی و یا انفرادی خارج از نظام آژانس مسافرتی به ایران سفر نموده اند، در دست نیست اما آژانس های مسافرتی کشورمان تغییر سلیقه در شیوه سفر گردشگران خارجی به ایران را با توجه به کاهش هزینه های خدمات ریالی در ازای ارز خارجی، در چند سال اخیر تایید نموده اند.

این موج کوچک که ایران را در زمره کشورهای جذاب برای سفر ارزان و بک پکری قرار داده، اما هشدارهایی را در داخل کشور مبنی بر این که گردشگری ایران به سمت مفت و ارزان فروشی می رود، در پی داشت.

از سوی دیگر شرایط آسان سفر برای این گردشگران به ویژه پس از حذف فرایند طولانی و سخت دریافت ویزای ایران و جایگزینی ویزای فرودگاهی و الکترونیکی، بدون پیش احتیاج تامین اقتصادی، بلیت رفت و برگشت و یا تاییدیه رزرو (ووچر) اقامتگاه در برابر سخت گیری هایی که برای سفر اتباع ایرانی به سایر کشورها میگردد، اعتراض هایی را برانگیخته است.

ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیرو این اعتراض ها و با افزایش سفر گردشگران ارزان، انفرادی و بک پکرها (کوله گردها) در سال های اخیر به ایسنا گفت: درنظر بگیریم که سفر این گردشگران به ایران در چند سال گذشته که با انتشار فیلم ها و تصاویری زیبا، خلاف آنچه رسانه های غربی علیه ایران منتشر نموده اند، همراه بوده است و فضا را به نفع کشور ما مثبت نموده است.

با این وجود برای این که گردشگران خارجی در یک فرایند برنامه ریزی شده به کشور وارد گردد و خدمات دریافت نمایند، در کمیسیون ارتقاء امنیت گردشگران خارجی که اعضای آن متشکل از نمایندگان وزارت امور خارجه، وزارت کشور، نیروی انتظامی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، طرحی به منظور ساماندهی گردشگران انفرادی در حال پیگیری است که پس از تصویب در این کمیسیون، اجرا خواهد شد.

قرار شده سامانه ای به این منظور راه اندازی گردد که گردشگر پیش از دریافت ویزا، اطلاعات به اقامتگاه یا همان تاییدیه رزرو، جهت سفر و شخص دعوت نماینده را تعیین کند تا ویزا بر آن اساس صادر گردد، همانند شیوه ای که ایرانی ها به خارج از کشور سفر می نمایند و باید ووچر هتل، بلیط رفت و برگشت و مقصد تعیین و تامین اقتصادی داشته باشند. البته این شرایط به معنی سخت کردن سفر نیست، بلکه برای ساماندهی خدمات براساس احتیاج مسافر و تعیین شدن آمار این نوع سفرها است.

این سامانه که سعی شده در طراحی آن دغدغه فعالان گردشگری مدنظر قرار داده شده است، با هماهنگی وزارتخانه ها و دستگاه های مرتبط، بزودی راه اندازی خواهد شد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 339

به "گردشگران خارجی انفرادی ساماندهی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگران خارجی انفرادی ساماندهی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید