تأکید روسیه و چین بر ضرورت بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام

به گزارش سبزا، وزیران خارجه روسیه و چین بر ضرورت بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام و برطرف تحریم های یکجانبه علیه ایران تأکید کردند.

تأکید روسیه و چین بر ضرورت بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام

به گزارش خبرنگاران، وانگ یی و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه چین و روسیه بر ضرورت بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام و برطرف تحریم های یکجانبه علیه ایران تأکید کردند.

خبرگزاری شینهوا چین با استناد به بیانیه وزارت خارجه چین نوشته وزرای خارجه دو کشور در دیداری که در شهر گولین چین برگزار گردید تأکید نموده اند جامعه بین الملل معتقد است که ایالات متحده باید درباره لطماتی که در سال های گذشته به صلح و توسعه جهانی وارد نموده تأمل کند، زورگویی یکجانبه را متوقف نموده، از دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر دست بردارد و سیاست تشکیل حلقه های کوچک به منظور تقابل جویی را کنار بگذارد.

وزارت خارجه چین گفته مسکو و پکن تصریح کردند همه کشورها باید به اصول و اهداف منشور ملل متحد پایبند باشند، چندجانبه گرایی واقعی را حفظ نمایند، روابط بین المللی را دموکراتیک تر نمایند و همزیستی مسالمت آمیز را پذیرفته و آن را ترویج نمایند.

در مورد برنامه هسته ای ایران، دو طرف معتقدند ایالات متحده باید بدون هیچ قید و شرط در اسرع وقت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازگردد و تحریم های یکجانبه علیه ایران را لغو کند.

همزمان، وزرای خارجه روسیه و چین از ایران خواسته اند پایبندی به برجام را از سر بگیرد و بر نقش برجام در جلوگیری از اشاعه هسته ای تأکید نموده اند.

دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا علی رغم آنکه مدعی شده میخواهد آمریکا را به توافق هسته ای برجام برگرداند سیاست دولت پیشین این کشور، موسوم به فشار حداکثری را علیه ایران ادامه داده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مقاله ای که چندی پیش در مجله فارن افرز منتشر نموده بود شرط بازگشت آمریکا به برجام را برطرف بی قید و شرط تمامی تحریم های اعمال شده (imposed)، بازاعمال شده (reimposed) یا دوباره برچسب گذاری شده (relabaled) اعلام نموده بود.

دولت بایدن از سوی دیگر شرط بازگشت به برجام را عقب نشینی ایران از اقدامات جبرانی ای عنوان نموده که تهران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و محقق نشدن وعده های طرف های اروپایی در دستور کار قرار داده است.

جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اصرار یا عجله ای برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد تأکید نموده واشنگتن با توجه به نقض یکجانبه برجام در جایگاهی نیست که برای اجرای این توافق شرط بگذارد.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1504

به "تأکید روسیه و چین بر ضرورت بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید روسیه و چین بر ضرورت بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید