جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه پنجم خردادماه 1400

به گزارش سبزا، بازار بورس در آغاز معاملات امروز آغاز متعادلی دارد. نفشه بازار عمدتا سبزرنگ است و نماد های شاخص ساز در حد یکی دو درصد افزایش قیمت پیدا نموده اند. موردی که باعث شده بعد گذشت 30 دقیقه از آغاز بازار شاهد رشد چهار هزار واحدی شاخص کل باشیم. تا اینجای کار شاخص کل 37 صدم درصد و شاخص هم وزن 13 صدم درصد رشد نموده که نشان می دهد شرکت های عظیم شرایط بهتری را نسبت به کوچکتر ها تجربه می نمایند. در ابتدای معاملات امروز، نماد های فارس، فملی، فولاد، وبملت، نوری، خودرو و فخوز بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل گذاشته و باعث تبیت آن در محدوده های بالاتر از 1.1 میلیون واحد شده اند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه پنجم خردادماه 1400

بازگشت تعادل به نمادهای شاخص ساز

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز چهارشنبه پنجم خردادماه، از بین 213 نماد بورسی معامله شده، حدود 130 نماد ارزش سهام خود را از دست داده و 83 نماد در راستا صعودی حرکت می نمایند. همچنین در بازار فرابورس شاهد کاهش قیمت سهام در در 64 نماد از مجموع 92 نماد معامله شده در ساعات ابتدایی هستیم. 28 نماد دیگر با کمی افزایش قیمت کار خود را شروع نموده و با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز چهارشنبه پنجم خردادماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنطور که نقشه بازار نشان می دهد نماد های شاخص ساز اغلب در نزدیکی قیمت روز گذشته معامله می شوند و به همین خاطر با رنگ سبز تیره به تابلو معاملات آمده آند. برای مثال در بین خودرویی ها، سه نماد خساپا، خودرو و خگستر نهایتا یک درصد افزایش قیمت پیدا نموده، اما خزامیا و خمحرمه کارشان را با صف فروش شروع نموده اند. در گروه فلزات اساسی شاهد افزایش حدود دو درصدی نماد های اصلی هستیم که از جمله آن ها می توان به فولاد، فملی، فخوز، وتوکا و ذوب اشاره نمود. فگستر امروز با حجم معمالات بالا در نقشه بازار ظاهر شده و نشان می دهد تعداد زیادی از از خریداران عرضه اولیه فگستر حالا دست به فروش سهام خود زده اند. گروه فرآورده های نفتی با کمترین نوسان کار خود را شروع نموده. شبندر دو درصد و شپنا یک درصد افزایش قیمت دارند و شتران و شبریز نزدیک به قیمت روز قبل معامله می شوند. بانک ها و موسسات اعتباری امروز سرجایشان متوقف شده اند و دیگر خبری از رنگ قرمز در این گروه نیست. وبملت و وبصادر دو درصد رشد نموده و وتجارت یک درصد بالاتر از قیمت روز گذشته معامله می گردد. محصولات شیمیایی، سرمایه گذاری ها، دارویی ها و شرکت های چندرشته ای صنعتی از دیگر گروه های متعادل و سبزرنگ بازار هستند. محصولات غذایی شگفتی ساز بازار امروز به حساب می آیند و عموما با صف خرید کار خود را شروع نموده اند. سیمانی ها هم شرایط مشابهی دارند. به سختی می توان گروهی را اسم برد که در نقشه بازار با رنگ قرمز به چشم بیایند. موضوعی که نشان می دهد اغلب نماد هایی که حجم معاملات بالا دارند، عموما در راستا صعودی حرکت می نمایند.

تعداد صف های فروش به کمتر از 300 نماد رسید

امروز کمتر از نصف نماد های بازار سرمایه صف فروش داشتند. شاید این اولین بار در سال 1400 باشد که شاهد چنین اتفاقی هستیم. در ساعات آخر معاملات 298 نماد با صف فروش به کار خود خاتمه دادند و ارزش کل صف ها حدود چهار هزار و 570 میلیارد تومان است. در طرف مقابل 79 نماد یعنی 13 درصد بازار سرمایه امروز صف خریدی به ارزش 290 میلیارد تومان دارند.

وخارزم؛ سنگین ترین صف خرید بازار

بعد از دو نماد عرضه اولیه فتوسا با صف خرید 78 میلیاردی و فگستر با صف خرید 32 میلیاردی، وخارزم شاهد تشکیل سنگین ترین صف خرید به ارزش 16 میلیارد تومان است. شتوکا با صف خرید هشت میلیاردی و فروس با صف خرید هفت میلیاردی در رتبه های بعدی قرار دارند. فهرست صف های خرید امروز طولانی تر شده و از جمله دیگر نماد های این فهرست می توان به فاسمین، مادیرا، وساخت، سدور، دارزک و شبصیر اشاره نمود.

پابرجایی صف های فروش سنگین در دو نماد نفرین شده

سمگا و بنو کاری به کار فرایند کلی بازار ندارند و هر روز شاهد تشکیل صف فروش با ارزش بیش از 100 میلیارد تومان هستند. ارزش صف فروش سمگا امروز 141 و ارزش صف فروش بنو 128 میلیارد تومان است. ارزش این دو صف به تنهایی با کل صف های خرید برابری می نماید. خزر، فرزین، قثابت، کویر، ثنوسا، سنیر، کلر، های وب، پاسا، خنصیر، گدنا، فرابورس، کمرجان و چفیبر از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین با ارزش بیش از 40 میلیارد تومان هستند.

رشد چهار هزار واحدی شاخص بورس در بازار متعادل آخر هفته

شاخص کل بورس تهران در خاتمه معاملات امروز چهارشنبه پنجم خردادماه 1400 با رشد سه هزار و 915 واحدی به رقم یک میلیون و 109 هزار و 370 واحد رسید. در این روز شاخص کل 35 صدم درصد رشد کرد و شاخص هم وزن تنها هشت صدم درصد نوسان داشت. موردی که نشان می دهد شرایط برای شرکت های کوچک و عظیم در بازار امروز به کلی متفاوت بوده. فارس، رمپنا، فولاد، فخوز، نوری و وبملت امروز بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل گذاشتند و وصندوق تنها نماد شاخص ساز با تاثیر منفی بر شاخص کل بود.

نقشه بازار در خاتمه معاملات روز چهارشنبه پنجم خردادماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

بیش از یک سوم معاملات امروز بازار به صندوق های سرمایه گذاری ETF اختصاص دارد. صندوق های درآمد ثابت امروز معاملات پررونقی را شاهد بودند و عموما نقدینگی جدید جذب کردند. صندوق های سهامی با کمترین نوسان قیمت روبرو شدند و عموما نزدیک به قیمت روز گذاشته به کار خود پالان دادند. در گروه فلزات اساسی فملی و فولاد در حد یک درصد رشد کردند و دیگر نمادها از جمله فاسمین، فسپا و فباهنر با صف خرید روبرو شدند. گروه خودرو و ساخت قطعات امروز عموما قرمزپوش بود. خودرو، خساپا و خگستر با کاهش نسبی روبرو شدند و خزامیا، خمحرکه و ختوقا با صف فروش به کار خود خاتمه دادند. اغلب نمادهای بانکی روی قیمت روز گذشته قفل شدند و نوسان چندانی نداشتند. وبصادر، ونوین و وپست از معدود نمادهای سبز بانکی هستند. محصولات شیمیایی، فرآورده های نفتی، مواد و محصولات دارویی، سرمایه گذاری ها و نهادهای اقتصادی حرکت آرام صعودی در پیش گرفته اند و سیمانی ها، غذایی ها، خدمات فنی مهندسی، لاستیک و پلاستیک و پیمانکاری با سرعت بیشتری در راستا صعودی حرکت می نمایند.

این گزارش به روزرسانی می گردد...

منبع: فرارو
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1605

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه پنجم خردادماه 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه پنجم خردادماه 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید