راز غیبت ملک سلمان در نشست ریاض، قدرت از پدر به پسر منتقل شده است؟

به گزارش سبزا، به گزارش خبرنگاران به نقل از الحره، عدم حضور سلمان بن عبدالعزیر، پادشاه عربستان از نشست سران شورای همکاری خلیج فارس، سوالاتی را درباره شرایط جسمانی وی و انتقال اعلام نشده قدرت به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی مطرح کرده است.

راز غیبت ملک سلمان در نشست ریاض، قدرت از پدر به پسر منتقل شده است؟

بر اساس این گزارش، ولیعهد سعودی از سران شورای همکاری خلیج فارس استقبال کرد و به نیابت از پدرش در نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس حضور یافت که پادشاه بحرین، امیر قطر، معاون رئیس امارات، ولیعهد کویت و معاون نخست وزیر عمان در آن شرکت داشتند.

مقامات سعودی هنوز علت غیاب پادشاه 85 ساله این کشور از نشست سران کشورهای شورای همکاری را که در کاخ الدرعیه در ریاض برگزار شد را اعلام نکرده اند.

به همین علت، ناظران تحولات عربستان اعلام کردند که نبود ملک سلمان نشانگر اعطای مسئولیت های بیشتر به ولیعهد در زمامداری امور است و عملا انتقال قدرت از پدر به پسر اتفاق افتاده است.

ملک سلمان طی 20 ماه گذشته تنها یکبار در ملا عام ظاهر شده و در طول شیوع اپیدمی کرونا در شهر نیوم به جای مانده و سفر اخیر وی به ریاض در اوت 2020 برای انجام عملیات جراحی کیسه صفرا بوده است.

همچنین آخرین ملاقات و با یک مسئول غربی حدود پنج ماه پیش بود که با دومینیک راب، وزیر امور خارجه پیشین انگلیس ملاقات کرد. بسیاری از مسئولان پیشین سعودی تصریح دارند که در تاریخ عربستان سابقه نداشته که پادشاه در استقبال از همتایان اروپایی و خلیج فارسی خود غایب باشد. ملک سلمان بسیار اندک به مسئولیت های خود عمل می کند و عملا ولیعهد کنترل همه امور را در دست دارد.

به نوشته نشریه بیزینس اینسایدر بیش از 482 روز از اقامت متوالی ملک سلمان در کاخش واقع در شهر صحرایی نیوم در شمال غرب عربستان می گذرد.

ملک سلمان 85 ساله در پی فوت برادر ناتنی اش یعنی ملک عبدالله بر تخت پادشاهی عربستان تکیه زد و از زمان بر تخت نشستن شایعاتی درباره شرایط جسمانی و زوال عقل وی منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1884

به "راز غیبت ملک سلمان در نشست ریاض، قدرت از پدر به پسر منتقل شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز غیبت ملک سلمان در نشست ریاض، قدرت از پدر به پسر منتقل شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید