نماینده مجلس: قصاص والدین برای قتل فرزندان خلاف اسلام است

به گزارش سبزا، خردادماه سال گذشته زمانی که خبر قتل رومینای نوجوان به دست پدرش در سراسر ایران پیچید، فارغ از احساسات تلخ، اما نگاه ها رو به سوی دولت و مجلس و دستگاه قضا رفت. در آن موقع معصومه ابتکار اطلاع داد که دولت لایحه ای در این زمینه تدوین خواهد نمود.

نماینده مجلس: قصاص والدین برای قتل فرزندان خلاف اسلام است

به گزارش اعتمادآنلاین، خرداد ماه سال بعد در سالگرد قتل رومینا بود که پرونده خرمدین ها افکار عمومی را در شوک بزرگی فرو برد. از گوشه و کنار اخبار به گوش رسید که هم پدر رومینا و هم پدر خانواده خرمیدن درباره عدم مجازات حقوقی و قضایی پدر قاتل فرزند پرس وجو نموده اند.

هشتم خرداد ماه لایحه تشدید مجازات پدر و جد پدری مرتکب قتل فرزند که به پیشنهاد قوه قضائیه در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تدوین شده بود در هیات دولت تصویب و روانه بهارستان شد. حالا لایحه روی میز است و سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم درباره آنالیز آن به اعتمادآنلاین از لحاظ آنالیز مساله در چارچوب شرع شرح داده است.

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، می گوید که بر اساس شرع مقدس اسلام مساله قصاص والدین ممکن نیست بنابراین تشدید مجازات در اندازه افزایش مدت حبس و یا دریافت حضانت فرزندان دیگر خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره قیاس این قتل با انوع دیگر قتل نفس مستحق قصاص تاکید نمود: شرع مقدس اسلام قصاص را حق، ولی و صاحب دم می داند و البته در بعضی موارد از جمله موضوعات فساد فی الارض و مواردی از این دست نیز ضروری است، اما در خصوص قتل فرزند به دست پدر، شرع مقدس چنین نگاهی ندارد و ما نیز در قانون گذاری چنین مساله ای را لحاظ نخواهیم کرد.

نوروزی بر مساله ولایت پدر بر فرزند تاکید و توضیح داد: اساس اسلام اختیاراتی را به، ولی داده است و این اختیارات مبنای تصمیم گیری در موارد قانون گذاری است. در بسیاری از موارد دیگر هم همین است و مساله تنها، ولی دم بودن نیست کما این که دختر باکره بدون اذن پدر حق ازدواج ندارد و این پدر است که باید این اذن را بدهد و یا در مساله ارث مسائلی از جانب پدر حاکی از ولایت او بر فرزند است.

وی ادامه داد: به خاطر یک یا دو مورد در جامعه که نمی توان مبنای اسلام را زیر پا گذاشت.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اظهار داشت: مبنای تصمیم گیری مجلس اصول مسلم اسلامی است نه شعار های نمادین.

منبع: فرارو
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1646

به "نماینده مجلس: قصاص والدین برای قتل فرزندان خلاف اسلام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده مجلس: قصاص والدین برای قتل فرزندان خلاف اسلام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید