30 میلیارد دلار ظرفیت مبادلات تجاری ایران با اتحادیه اوراسیا است

به گزارش سبزا، خبرگزاری خبرنگاران- مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت گفت: 27 تا 30 میلیارد دلار ظرفیت مبادلات تجاری ایران با اتحادیه اوراسیاست که به دلیل شناخت ناکافی از ظرفیت های دو طرف، تا به امروز محقق نشده است.

30 میلیارد دلار ظرفیت مبادلات تجاری ایران با اتحادیه اوراسیا است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، بهروز حُسن الفت در حاشیه نشست تخصصی و هماهنگی نخستین نمایشگاه اوراسیا در جمع خبرنگاران اضافه کرد: به دنبال اجرای موافقتنامه موقت تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در آبان سال 98، در حدود 82 درصد از اقلامی که از این اتحادیه ترجیح گرفته بودیم افزایش صادرات داشتیم و فرایند تجاری ما با این منطقه از جهان مثبت شده است.

وی اضافه کرد: تا به امروز حدود 780 قلم کالا میان ایران و این کشور ها در قالب تثبیت یا تخفیف تعرفه، مبادله شده، اما قرار است این آمار در قالب مذاکرات موافقتنامه تجارت آزاد که از بهمن ماه شروع شده به جز درباره حدود 20 درصد از کالا ها که در اصطلاح به آن ها فهرست منفی گفته می شود افزایش پیدا کند.

الفت گفت: نخستین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا که 28 تا 31 اردیبهشت ماه سال آینده در تهران برگزار خواهد شد، گامی جدی برای افزایش شناخت ظرفیت های تجاری ایران و اوراسیا از یکدیگر خواهد بود و امیدواریم که برگزاری این رویداد، خون تازه ای در توسعه تجارت باشد.

وی اضافه کرد: به طور کلی 80 درصد از کالا ها بر اساس این توافق شامل تخفیف یا صفر شدن تعرفه می شوند که این اتفاق در یک بازه زمانی مشخص 10 ساله رخ خواهد داد و اهمیت دارد که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه ریل گذاری کند.

مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت همچنین با بیان اینکه ارمنستان یکی از اعضای اتحادیه اوراسیا است و بهترین و بیشترین زمینه را برای توسعه تجارت با ایران دارد گفت: بحث مسائل ایجاد شده در روابط ترکیه و ارمنستان و آماری که درباره 2230 یا 2250 قلم کالا در این زمینه مطرح شده، در دستور کار قرار گرفته است، اما به طور کلی برای تمام این اقلام مزیت صادراتی برای ایران وجود ندارد.

الفت ادامه داد: برای بخش هایی که ظرفیت داریم و ارزش آن حدود 60 میلیون دلار است، برنامه های اجرایی و عملیاتی طراحی شده و امیدواریم که در هفته های آینده بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم.

وی گفت: برای اقلامی که تا به امروز ما به ارمنستان صادر نمی کردیم و ترکیه این کار را می کرده باید برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم برای سال آینده در این خطوط کار کنیم و صادرات مان را افزایش دهیم. به طور نمونه ترکیه یکی از قدرت های بزرگ صنعت نساجی و پوشاک است که در ارمنستان بازار خوبی داشت از این رو باید در این زمینه سرمایه گذاری بیشتری انجام دهیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1472

به "30 میلیارد دلار ظرفیت مبادلات تجاری ایران با اتحادیه اوراسیا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 میلیارد دلار ظرفیت مبادلات تجاری ایران با اتحادیه اوراسیا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید