تلاطم&zwnjها باعث می&zwnjگردد که بودجه&zwnjریزی در شرایط اضطراری انجام گردد

به گزارش سبزا، دولت دوازدهم آخرین لایحه بودجه خود را به مجلس شورای اسلامی ارائه نموده است. لایحه ای منتقدان زیادی دارد. از طرفی برنامه هفتم توسعه در جهت تدوین است؛ اما آنچه مهم است اینکه همواره به فرایند برنامه نویسی و بودجه ریزی در ایران انتقادهایی تکراری و جدی وارد است.

تلاطم&zwnjها باعث می&zwnjگردد که بودجه&zwnjریزی در شرایط اضطراری انجام گردد

موسی غنی نژاد، اقتصاددان درباره منشا این نقدها می گوید: بودجه ریزی با برنامه ریزی خیلی تفاوت دارد؛ بودجه به معنی پیش بینی هزینه ها و درآمدهای دولت است و برای اداره جامعه بودجه ریزی و برنامه ریزی الزامی است. البته برنامه پنج ساله توسعه مثل بودجه نویسی یک ساله نیست. برنامه نویسی توسعه یعنی اینکه برای کل جامعه ایرانی و اداره این جامعه در پنج سال آینده هدف گذاری گردد، اینکه دولت می خواهد چه کارهایی را، چگونه و با چه تخصیص منابعی و به چه شیوه ای انجام دهد. برای تامین منابع مالی این برنامه چه پیش بینی هایی اجرا شده است و چگونه؟

غنی نژاد در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می افزاید: بودجه سالانه باید متناسب با برنامه پنج ساله نوشته گردد ولی هیچ وقت این اتفاق نمی افتد. چون در ایران اوضاع و شرایط مالی بسیار متلاطم است و این تغییرات و تلاطم ها باعث می گردد که بودجه ریزی در شرایط اضطراری صورت گیرد و انجام گردد.

غنی نژاد معتقد است: در 10 الی 15 سال گذشته مسئله تحریم ها آغاز شده و شدت گرفته است. در این شرایط نمی توانید پیش بینی کنید که درآمدهای نفتی و سایر درآمدهای ایران چگونه خواهد بود. اگر برآورد دقیقی از منابع مالی در اختیار نداشته باشید، برای هزینه ها و تخصیص منابع هم نمی توان به صورت واقع بینانه کاری کرد.

او می گوید: البته مرتبط کردن برنامه توسعه و بودجه سالانه به همدیگر کاری اشتباه است؛ برنامه و بودجه هر کدام ماهیت متفاوتی دارند. بودجه برای دولت امری لازم است و غیر از آن کاری نمی گردد کرد.

غنی نژاد درباره برنامه ریزی توسعه برای پنج سال کشور تصریح می نماید: به غیر از مسائل و مسائل نظری در واقعیت روز اقتصاد ایران و شرایط امروز جهان، برنامه ریزی پنج ساله کاری بی فایده و غیرلازم است. وقتی برای شش ماه آینده نمی توانید پیش بینی درستی انجام دهید، چگونه می خواهید برای پنج ساله آینده برنامه ریزی کنید.

او ادامه می دهد: بودجه ریزی ماهیت متفاوتی دارد؛ سازمان برنامه و بودجه متولی برنامه ریزی برای بودجه عمومی دولت است و باید بتواند پیش بینی کند که دولت در یک سال آینده چه درآمد و چه هزینه هایی برای اداره کشور خواهد داشت. اگر درآمد و هزینه باهم سازگار نباشند، دولت با کسری بودجه روبرو خواهد شد.

غنی نژاد می گوید: کسری بودجه منشا حوادث تلخ بعدی مثل تورم خواهد بود. باید بودجه ریزی درست و واقع بینانه انجام گردد. اما برنامه ریزی برای ایران امروز ما موضوعیت ندارد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1310

به "تلاطم&zwnjها باعث می&zwnjگردد که بودجه&zwnjریزی در شرایط اضطراری انجام گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاطم&zwnjها باعث می&zwnjگردد که بودجه&zwnjریزی در شرایط اضطراری انجام گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید